Svjetski dan svjesnosti o autizmu
Autor: Ante Bagarić, 2. 4. 2020.

2. travnja se u cijelom svijetu obilježava Dan svjesnosti o autizmu.

Autizam je prvi put identificiran 1943. u SAD-u. Istodobno je dr. Hans Asperger, njemački znanstvenik, opisao blaži oblik bolesti koji je danas poznat kao Aspergerov sindrom.  U svibnju 2013. objavljen je dijagnostički priručnik prema kojemu su svi poremećaji autizma spojeni u jednu krovnu dijagnozu – poremećaji autističnog spektra (ASD – Autism Spectrum Disorder).

ASD  može biti povezan s intelektualnim teškoćama, teškoćama u motoričkoj koordinaciji i pozornosti te fizičkim zdravstvenim problemima kao što su spavanje i gastrointestinalni poremećaji. Poremećaji iz spektra autizma su velika i raznolika skupina poremećaja rane dječje dobi nepoznate etiologije.

Unatoč nizu istraživanja, uzroci nisu posve razjašnjeni. Znanstvena istraživanja ukazuju na to da se radi o nasljednom neurorazvojnom poremećaju, kao i o utjecaju faktora okoline. Češće se javlja kod dječaka nego kod djevojčica (4,3:1).

Osnovna obilježja poremećaja iz  spektra autizma su:

• teškoće u socijalnim interakcijama,
  • teškoće verbalne i neverbalne komunikacije,
  • neuobičajeno ponašanje,
  • ograničene aktivnosti i interesi,
  • različite motoričke smetnje i stereotipije.

Istraživanja pokazuju da rana dijagnostika, kao i rana intervencija mogu poboljšati rezultate rehabilitacije i prilagodbe djece s autizmom.

Na stranici Centra za autizam objavljeno je što djeca s autizmom imaju za poručiti cijelom društvu:

• “Ja sam dijete s autizmom. Ja nisam autističan. Moj autizam je samo jedan aspekt mog karaktera. On me ne definira kao osobu.
  • Moja percepcija je poremećena. To znači da uobičajeni prizori, zvukovi, mirisi i okusi, kretnje koje vi možda uopće ne primjećujete u svakodnevnom životu mogu biti vrlo bolno iskustvo za mene.
  • Molim vas razlikujte neću (ne želim) i ne mogu (nisam u mogućnosti to napraviti).
  • Ja razmišljam vrlo konkretno. Doslovno interpretiram jezik. Fraze, igre riječima, dosjetke, nijanse u izgovoru i sarkazam nisu nešto što ja razumijem i molim vas nemojte ih upotrebljavati u razgovoru.
  • Pomozite mi u socijalnoj interakciji. Možda izgleda kao da se ne želim igrati s ostalom djecom u parku, no najčešće samo ne znam kako započeti razgovor ili druženje.
  • Zapamtite da se autizam događa meni, ne vama. Bez vaše podrške moje šanse za uspješno samostalno odrastanje su male. Uz vašu podršku, mogućnosti su veće nego što možda mislite. Vjerujte – ja sam toga vrijedan.
  • Budite moj prijatelj, zajedno ćemo vidjeti kako daleko možemo stići!”

Studenti Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta i asistentica Dora Knežević preveli su priloženi video zapis koji je namijenjen podizanju svijesti o poremećaju iz spektra autizma na hrvatski jezik pa ga rado pogledajte i vidite kako djeca s poremećajem iz spektra autizma doživljavaju svijet oko sebe.