9. svibnja rođendan Europe
Autor: Inga Nakićen, 8. 5. 2020.

Dan Europe obilježava se 9. svibnja na dan kad je 1950. Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske predstavio prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik. Taj prijedlog, poznatiji kao "Schumanova deklaracija", smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija...

Povodom proslave Dana Europe institucije EU-a otvaraju svoja vrata, organiziraju niz aktivnosti i događanja kako bi podizali svijest o EU-u.

Nakon desetljeća ratovanja, koje je odnijelo milijune života, osnivanje EU-a označilo je početak nove ere, u kojoj europske zemlje rješavaju svoje probleme razgovorom, a ne borbom.

Europska unija (kratica EU) je jedinstveno gospodarsko i političko partnerstvo između 27 demokratskih europskih država.

Imenovana je 1. studenog 1993. godine Ugovorom o Europskoj uniji (poznatiji kao Ugovor iz Maastrichta).

Nakon više od 60 godina postojanja i šest valova proširenja, danas se prostire na više od četiri milijuna kvadratnih kilometara te broji više od pola milijarde stanovnika.

EU je nastala procesom suradnje i integracije koji je započeo 1951. god. osnivanjem Europske zajednice za ugljen i čelik od strane šest država (Belgije, Francuske, Italije, Luksemburga, Nizozemske i Njemačke).

Simboli EU-a

Europska zastava- 12 zvijezda u krugu simbolizira ideale zajedništva, solidarnosti i sklada među europskim narodima.

Europska himna- Oda radosti iz Beethovenove Devete simfonije.

Dan Europe- 9. svibnja, dan kada je prvi put iznesena ideja današnje Europske unije, slavi se kao rođendan EU-a.

Geslo EU-a – ujedinjeni u različitosti.

Ciljevi EU-a

Promicati mir, svoje vrijednosti i dobrobit svojih građana, jamčiti slobodu, sigurnost i pravdu bez unutarnjih granica, skrbiti za održivi razvoj na temelju uravnoteženog gospodarskog rasta, razvijati visoko konkurentno tržišno gospodarstvo s punom zaposlenosti i društvenim napretkom, boriti se protiv socijalne isključenosti i diskriminacije, promicati znanstveni i tehnološki napredak, jačati ekonomsku, socijalnu i teritorijalnu koheziju te solidarnost među državama članicama, poštovati bogatu kulturnu i jezičnu raznolikost te uspostaviti ekonomsku i monetarnu uniju čija je valuta euro.

Vrijednosti EU-a su: ljudsko dostojanstvo, sloboda, demokracija, jednakost, vladavina prava i ljudska prava.

Europske institucije

Europska unija nema svoj “glavni grad”, već se sjedišta njezinih najvažnijih institucija nalaze u nekoliko gradova.

• Europski parlament - zastupa građane Europe (u Strasbourgu, Francuska).

• Vijeće EU-a ili Vijeće ministara - zastupa interese država članica - zakonodavno tijelo (u Bruxellesu, Belgija).

• Europska komisija - zastupa zajedničke interese EU-a - predlaže zakone, odgovorna za njihovu provedbu (u Bruxellesu).

Europsko vijeće Postaje institucija Europske unije nakon stupanja na snagu Lisabonskog ugovora, tzv. “europskog ustava”, u prosincu 2009. godine. Za razliku od Vijeća EU-a koje se sastoji od ministara, Europsko vijeće je sastavljeno od predsjednika ili premijera država članica. Oni međusobno usklađuju opća stajališta država članica te određuju glavne političke smjerove i ciljeve budućeg razvoja Unije. Predsjednik Europskog vijeća predstavlja EU na međunarodnom planu.

Na sastanku Europskog vijeća u Kopenhagenu 1993. godine, postavljeni su tzv. kopenhaški kriteriji koje svi budući kandidati moraju ispunjavati za ulazak u punopravno članstvo. To su:

POLITIČKI - stabilnost institucija koje osiguravaju demokraciju, vladavinu prava, poštivanje ljudskih prava, prava manjina i prihvaćanje ciljeva Unije.

GOSPODARSKI – postojanje djelotvornog tržišnog gospodarstva te sposobnost tržišnih čimbenika da se nose s konkurentskim pritiscima i tržišnim zakonima unutar EU-a.

PRAVNI - usvajanje cjelokupne pravne stečevine EU-a.

ADMINISTRATIVNI - prilagodba odgovarajućih administrativnih struktura s ciljem osiguranja uvjeta za postupnu i skladnu integraciju.