Čuvari baštine – Skrivena blaga mista moga
Autor: Petar Perić, 20. 1. 2021.

Naša škola se prijavila na natječaj Čuvari baštine Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije pod ovogodišnjom temom Skrivena blaga mista moga. Projekt je namijenjen potencijalno darovitim učenicima u umjetničkom i humanističkom području, kao i svim učenicima koji su zainteresirani za projektnu nastavu, interdisciplinarni pristup, suradničko, istraživačko i inovativno učenje...

Centar je prepoznao naš projekt naziva Bijaći – od sv. Marte do sv. Nofra kao projekt koji vrijedi poduprijeti. Aktivnosti i ciljeve je razradio učitelj geografije i povijesti Petar Perić u suradnji s kolegicama uključenima u projekt. Tema i prostorni obuhvat projekta odnosi se na povijesni lokalitet Bijaća u Kaštelanskom polju. Prostor obuhvaća lokalitete srednjovjekovnih crkvica sv. Marte u podnožju i sv. Nofra (sv. Onofrije) na brežuljku Veli Bijać (208 m n.v.). Obje crkvice su kamene tradicijske gradnje. Unatoč velikoj lokalnoj ali i nacionalnoj važnosti (kneževsko i kraljevsko dobro od vremena Trpimirovića) područje srednjovjekovnih Bijaća je potrebno češće prezentirati jer su lokaliteti rijetko zastupljeni u medijskom prostoru ili svijesti lokalnih stanovnika kao važno kulturno dobro i dio zavičajnog i nacionalnog identiteta. Cijeli prostor je krajobrazno zanimljiv, jer su navedeni lokaliteti uklopljeni u kulturni krajolik (suhozidi kao kulturno dobro). Zanimljivost projekta je i poveznica lokaliteta crkvice sv. Marte i sv. Nofra a to je pješačka staza koja velikim dijelom prolazi između suhozida te dijelom kroz još uvijek očuvanu prirodu. Osim predstavljanja lokaliteta kroz različite radionice, prezentacije, plakate, video uratke, cilj je i privući veći broj posjetitelja na oba lokaliteta, upoznati ih s njihovom vrijednošću i važnošću u hrvatskoj povijesti kroz zanimljivu povijesnu priču. Važno je omogućiti posjetiteljima nesmetanu šetnju krajolikom uz upoznavanje cijelog područja povijesnih Bijaća kroz njegove kulturne ali i prirodne značajke. Učenici će izložiti svoja postignuća na završnoj smotri koju će organizirati CI Splitsko-dalmatinske županije. Naša škola sudjeluje i unutar projekta Centra izvrsnosti u kategoriji Dalmatinski suvenir čije su aktivnosti razradile učiteljice Marina Grgin i Mirjana Dražin. Svakako ćemo vas nastaviti obavještavati o provedenim aktivnostima.