Ukupno: 719330
Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću! 20. pohod povijesnom lokalitetu Bijaći
Autor: Administrator , 11. 5. 2018.

U sklopu projekta Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću, učenici i učitelji dviju kaštelanskih škola – OŠ Bijaći iz Kaštel Novog i OŠ kneza Trpimira iz Kaštel Gomilice – tradicionalno su na povijesnom lokalitetu u Bijaćima održali manifestaciju planiranu za dan svojih škola, ujedno i Dan grada Kaštela što je odgođeno zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta. Na ovom 20. okupljanju kraj crkvice Sv. Marte prisjetili su se 4. ožujka 852. kada je izdana Trpimirova darovnica, povijesni dokument u kojem se prvi put spominje ime Hrvat.

Nazočne je u ime grada Kaštela pozdravio prof. Mate Barun, a u ime škola domaćina, ravnateljica OŠ Bijaći prof. Jadranka Šošić koja se prisjetila značajnih aktivnosti koje su se tijekom proteklih godina realizirale na svetom tlu drevnih Bijaća koji u hrvatskoj povijesti, istakla je, imaju značajno mjest mjesto.

Kao i prethodnih godina, šestaši su u prirodi odmjerili snage u kvizu iz područja povijesti, zemljopisa, prirode, ekologije i kulturne baštine.

Osim učenika OŠ Bijaći i OŠ kneza Trpimira, sudjelovali su i učenici drugih kaštelanskih škola: OŠ prof. Filipa Lukasa iz Kaštel Starog i OŠ Ostrog iz Kaštel Lukšića te OŠ Majstora Radovana iz Trogira.

Nagrađeni su pobjednici kviza: Magdalena Šimera, Ivan Barišić i Berislav Antonio Tokić, članovi ekipe Trpimirovići, inače učenici OŠ Bijaći.

Prigodne darove pobjednicima uručio je Zoran Blažević, ravnatelj OŠ kneza Trpimira.

U isto se vrijeme pred crkvicom Sv. Marte, odvijala likovna radionica.

I ove je godine organiziran raznovrstan program koji su vodile Ela i Mia Alerić, bijaćke osmašice. U programu su nastupili učenici obiju škola i zbor OŠ kneza Trpimira pod vodstvom Darija Cuculića, učitelja glazbene kulture.

Zanimljivo predavanje Bijaći  kroz povijest održao je arheolog dr. sc. Tonći Burić.

Nazočnima se predstavio čakavski pjesnik Miroslav Luketin Sarajčev koji je čitao svoju poeziju prožetu ljubavlju za domovinu i naš kaštelanski zavičaj.

Mile Barić i Filip Ninčević, predstavnici povijesne postrojbe Kliški uskoci prezentirali su zanimljive srednjovjekovne vojne vještine.

U raznovrsnim aktivnostima u Bijaćima, kojima se nastavlja projekt „Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću!“, predstavnicima škola u vedrom raspoloženju, pridružili su se, kao i obično, brojni gosti.

Više fotografija možete pronaći u FOTOGALERIJI