preskoči na sadržaj

Osnovna škola Bijaći

Login

"Dok ne cijenite sebe, nećete cijeniti ni svoje vrijeme. Dok ne cijenite svoje vrijeme, nećete ništa učiniti s njim."
M. Scott Peck
: Citati o vremenu

SafetyNet - Bitka za sigurnost

Eko - panoi

Eko panoi ožujak

 

Sve eko panoe možete pogledati klikom na OVDJE

PRVI SVJETSKI RAT

Globalnoj inicijativi Happy pridružili su se i učenici naše školi filmom izrađenim na satu informatike.

Film izradile Ana Guja i Sofija Ritta Bojčić

Anketa
Koliko vremena provodite na internetu dnevno








Raspored odvijanja nastava

JUTARNJA SMJENA

  1. 8.00 – 8.45  
  2. 8.50 – 9.35  
  3. 9.40 – 10.25

VELIKI ODMOR 10.25 – 10.45  

  1. 10.45 – 11.30  
  2. 11.35 – 12.20
  3. 12.25 – 13.10 

POSLIJEPODNEVNA SMJENA

  1. 14.00 – 14.45
  2. 14.50 – 15.35
  3. 15.40 – 16.25

VELIKI ODMOR 16.25 – 16.45

  1. 16.45 – 17.30
  2. 17.35 – 18.20
  3. 18.25 – 19.10
Radovi učenika

Školski list Kapljice

Kapljice 2022

Kapljice 2022

Kapljice 2022

Kapljice 2021

Kapljice 2019.

Kapljice 2018.

kapljice 2015/2016

Kliknite na naslovnicu da biste prelistali časopis

Vremenik II. polugodište 2018./.2019.

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 6. 2011.

Ukupno: 714955
Ovaj mjesec: 4643
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
32. EKO NATJECANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH USTANOVA GRADA KAŠTELA
Autor: ANĐELINA LUKAS, Danica Ćubić, 14. 5. 2019.

Posjeta Povjerenstva          

2018./2019. školska godina peta je godina rada u školskoj zgradi Osnovne škole Bijaći na adresi – Kaštel Novi, Vodovodna ulica 2. Tradicija OŠ Bijaći, stara skoro tri  desetljeća - kontinuirana je briga za školski vrt i uređenje okoliša slijedom čega je za „zelena“ postignuća i napore u razbijanju betona da bi „čuli kako zemlja diše“ – Škola dva puta u projektu Najljepši školski vrtovi u Republici Hrvatskoj, koji organiziraju HRT te Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Ministarstvo poljoprivrede, imala pobjednički vrt, a dobitnica je i Cvjetne zastave...


31. EKO – natjecanje kaštelanskih odgojno-obrazovnih ustanova je iza nas.

Bijaći dobila je više nagrada i priznanja za kontinuirano uređenje i uzorno održavanje školskog vrta, kako u staroj, tako i u novoj školskoj zgradi.

 

9. svibnja 2019. posjetili su nas članovi Povjerenstva za provođenje 32. EKO NATJECANJA ODGOJNO-OBRAZOVNIH USTANOVA GRADA KAŠTELA, a povodom akcije „Lipa su lipa moja Kaštela“.

Tročlano povjerenstvo u sastavu: ekologinja Ivna Bućan, Vera Rilov, prof. biologije i Ivan Čagalj, dipl. agronom - dočekale su ravnateljica škole i voditeljice vrta. Članovi povjerenstva su obišli školski okoliš i unutrašnjost škole da bi utvrdili što smo napravili u razdoblju od 31. – 32. natjecanja, dakle u protekloj godini.

 

Od useljenja u novu školsku zgradu, učenici i radnici OŠ Bijaći brinu o zelenim travnatim površinama, zemljanim bazenima, sadnicama maslina, agruma, mirisnog jasmina, ružmarina, lavande, teukriuma, palmi, irisa (perunike), nevena, kalistemona, ružičnjaku, kao i o stablima koštele te dekorativne melie (očenašice). Tijekom svih godina, pa tako i kroz proteklu godinu redovito smo održavali postojeće stanje, čistili osušene biljke, okopavali, kosili, zalijevali i prehranjivali postojeće biljke te zasadili nove sadnice.          

Zadovoljni smo razinom ekološke svijesti učenika i djelatnika škole. Rezultati se temelje na ekološkom naslijeđu iz prošlosti koje smo stekli radeći i uređujući školski vrt stare zgrade OŠ Bijaći. Taj zanos i entuzijazam, radne navike i znanje prepoznajemo i dalje kod svih onih koji sudjeluju u stvaranju novog školskog vrta u okruženju nove zgrade OŠ Bijaći.

Razvoju eko-svijesti učenika posebno doprinosi i njihovo redovito uređivanje eko-panoa koje je započelo početkom 90-ih godina. U to su uključeni svi razredni odjeli i svi učitelji. Zbog mnoštva ideja i interesa za eko-teme, postoje dva eko-panoa – jedan za razrednu, a drugi za predmetnu nastavu. Redovito se vodi briga o obilježavanju eko - datuma i izradi tematskih panoa. Učenici sami određuju i realiziraju eko-teme uz pomoć svojih učitelja i razrednika.

          Tijekom ove nastavne godine 2018./2019. učenici, članovi dvije biološko-ekološke grupe realizirali su do sada sljedeće aktivnosti: 16. 9. Međunarodni dan ozonskog omotača, 4. 10. Međunarodni dan zaštite životinja, 16. 10. Svjetski dan hrane, 1. 12. Dan borbe protiv AIDS-a, 19. 12. Dan protiv plastičnih vrećica, 4. 3. 2019. Dan škole i Dan grada Kaštela /ekološkim aktivnostima/, 22. 3. Svjetski dan voda, 22. 4. Dan planeta Zemlje, 3. 5. Svjetski dan Sunca...

Moramo istaći i akcije prikupljanja starog papira koje se u našoj školi provode dva puta tijekom školske godine.

Učenici su aktivni i u sakupljanju starih baterija, sakupljanju starih lijekova i osvještavanju o štetnosti bacanja lijekova u komunalni otpad.

 

Važno je za učenike da, osim u ekološkom i estetskom smislu, formiranje, uređenje i njegovanje vrta doprinosi i razvijanju odeđenih vještina i znanja u poznavanju sadnica, vremenu sadnje, načinu njegovanja i održavanja vrta.

 

Ciljevi i zadaci glede održavanja zatečenog stanja okoliša i oblikovanja novog, a pri formiranju školskog vrta u okruženju nove zgrade OŠ Bijaći, koji su postavljeni na početku ove školske godine, realizirani su u skladu s vremenskim prilikama, materijalnim sredstvima i u optimalnom roku. I dalje nam nije lako, ni jednostavno... Problemi vezani za kvalitetu tla/zemlje, drenažu i dugoročni izvor vode za zalijevanje sadnica i dalje nas muče, no, optimisti smo i ne odustajemo. Tijekom prošlog ljeta osposobili smo istražnu bušotinu u svrhu ispitivanja tla u smislu mogućeg izvora vode radi zalijevanja biljaka i travnatih površina. 

           Osim nabave i sadnje novih sadnica, tijekom protekle godine, utrošili smo 25 vreća običnog humofina i 70 kg gnojiva za travnate površine. Redovito uređujemo veliku, kao i male travnate površine u okruženju školske zgrade - košnjom, zalijevanjem i gnojidbom... Nastojimo imati lijep i uredan travnjak što, obzirom na uvjete, nije jednostavno.

Protekla zima je bila duga i vrlo promjenjiva obzirom na niske temperature i učestala kišovita razdoblja. Zbog toga smo proljetnu sadnju u vrtu organizirali krajem mjeseca travnja i početkom svibnja tijekom koje smo uz zapadni školski parking zasadili 10 stabala murve (dud, lat. Morus). Zasađeno je i veliko stablo magnolije (lat. Magnolija) u prvom dijelu travnjaka, u južnom dijelu vrta.

Planirali smo obnoviti zemljane površine novom, svježom zemljom, nadopuniti površine zasađene biljkama, obnoviti veliki južni travnjak, ali nam duga kišna razdoblja nisu bila naklonjena za planirane aktivnosti. Zemlju smo nabavili te čekamo suho i sunčano vrijeme za okončanje realizacije planiranog.

I ove smo godine zasadili nove proljetnice duž šetnice na jugu, lijepe i šarene begonije. Njih 150 krase zemljane otoke u čijem je središtu cinerarija (Centaurea cineraria). Srebrno-sive sadnice cinerarije dobro su podnijele dugo zimsko razdoblje s niskim temperaturama. Oleandri na zapadnoj strani vrta još se oporavljaju od prošlogodišnje ledene zime.

Zemljane bazene i dalje krase pelargonije, lantane, dalmatinski buhač (Chrysanthemum cinerariifolium), autohtona biljka našeg kraja.        

Redovito se njeguju sadnice - melia, oleandra, lovora, masline, smokve, vinove loze, pistacia, callistemona, cykasa, jasmina, a lijepo napreduje i crveno-zeleni niz fotinija uz zid na južnom dijelu vrta.

 

Članovi Povjerenstva pohvalili su trud i zalaganje koji smo uložili pri održavanju i uređenju vrta uz pozitivan komentar za ovogodišnji izgled zelenih površina, kao i za odabir zasađenih vrsta biljaka. Zelene oaze u unutrašnjosti školske zgrade i estetsko uređenje interijera također je bilo zapaženo od strane povjerenstva. Sve članove Povjerenstva oduševili su vrlo lijepo osmišljeni eko panoi i izloženi dječji likovni radovi, posebno na temu „More i cvit“.

„More i cvit“ je tema ovogodišnjeg 19. Kaštelanskog praznika cvijeća. Svoj doprinos ovoj manifestaciji dali su i naši učenici svojim prekrasnim likovnim radovima. Izložba dječjih radova može se pogledati u dvorcu Vitturi za vrijeme trajanja Praznika cvijeća, a nakon i u prostorijama naše škole.

Zahvalni smo članovima Povjerenstvu na savijetima, a i na dobronamjernim i stručnim kritikama za daljne uređenje, njegu i održavanje vrta.

            Povjerenstvu je ravnateljica predala detaljno pisano Izvješće o učinjenom u protekloj godini.

 

Želimo svim našim učenicima, ljudima koji žive u okruženju i koji posjećuju našu školu, kao i slučajnim prolaznicima, poboljšati kvalitetu življenja i boravak u školi i izvan nje.

Nadamo se da će naš trud biti prepoznat i vrednovan kao poticaj za daljnji rad i nastojanja u uređenju školskog okoliša u cjelini.

Vjerujemo da smo na pravome putu u razvijanju, njegovanju, a i širenju ekološkg duha i pozitivnih eko vibracija. Sigurni smo da OŠ Bijaći može biti škola za primjer drugima kako stečena znanja i navike se mogu akumulirati i na takvim eko - temeljima graditi budućnost s visokom razinom odgovornosti prema planeti Zemlji na kojoj živimo.

Voditeljice biološko-ekološke grupe:

Anđelina Lukas, prof. biologije i kemije

Danica Ćubić, prof. biologije i kemije

Diana Marin, prof. biologije i kemije





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju