Ukupno: 502056
Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača
Autor: Ivana Vuletić Domazet, 15. 9. 2020.

Diljem svijeta 16. rujna obilježava se Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača.

Svrha je osvještavanje o problematici ozonskog omotača te istraživanje načina očuvanja s naglaskom na provođenju Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj.

Potaknute otkrićem iz davne 1985. godine o postojanju antarktičke „ozonske rupe“, vlade svijeta prepoznale su važnost provođenja strogih mjera smanjenja proizvodnje i potrošnje tvari koje oštećuju ozonski omotač.

ŠTO JE OZON?

Ozon je plin blijedoplave boje, sastavljen od triju atoma kisika. U Zemljinoj je atmosferi uloga ozona itekako životna iako čini samo 0,001% zraka!

Ozonski sloj prirodni je štit za život na Zemlji i količina štetnog UV zračenja koje će doprijeti do površine Zemlje ovisi o njegovoj koncentraciji u atmosferi. Najveću koncentraciju ozon postiže na visinama između 20 i 35 kilometara (stratosferski ozon). Manja količina ozona nalazi se i u nižim slojevima atmosfere (troposferi), a taj tzv. prizemni ozon posljedica je ispušnih plinova vozila i drugih aktivnosti pa je vrlo štetan.

Količina ozona u troposferskom i stratosferskom sloju u prirodnoj je ravnoteži. Ljudskim aktivnostima ta je ravnoteža postupno bivala narušena pa je došlo do porasta količine ozona u troposferi, a smanjenja u stratosferskom sloju. Količina ozona u troposferi udvostručila se u posljednjih 50 godina, a u zadnjih 10 godina porasla je za nevjerojatnih 10% uz nastavak težnje rasta. Ovaj troposferski ozon ključan je sastojak smoga, problema svjetskih metropola koji je najizraženiji u vrućim ljetnim mjesecima.

Stratosferski sloj ozona ima nezamislivu važnost za život na zemlji. Upija 77% štetnog, biološki aktivnog djelovanja sunčevih ultraljubičastih UV-B zraka, a potpuno nas štiti od smrtonosnog UV-C zračenja. Pojačano pritjecanje UV-B zraka, uzrokovano oštećenjem ozonskog omotača, dovodi do veće pojave dobroćudnih i zloćudnih kožnih tumora, katarakta očiju, smanjenja poljoprivrednih uroda, narušavanja zdravlja cjelovitog živog svijeta te oštećenja materijalnih dobara.

SVATKO MOŽE UČINITI NEŠTO ZA SPAS OZONSKOG OMOTAČA! laugh

Kako?

- Nećemo upotrebljavati aerosolne proizvode (lakovi za kosu, deodoransi) ni kupovati rashladne i klimatizacijske uređaje koji sadrže CFC (freone) već one s oznakom „ne oštećuje ozonski omotač“.

- Redovito ćemo kontrolirati uređaje za klimatizaciju, a neispravne popraviti kako ne bi došlo do oslobađanja CFC iz sustava.

- Nećemo kupovati uređaje za gašenje požara s halonima već sa zamjenskim tvarima.

Ne smijemo zaboraviti ni osobnu zaštitu od štetnog djelovanja UV-B zraka!

- Izbjegavat ćemo predugo izlaganje suncu, posebno u razdoblju između 10 i 15 sati.

- Za vrijeme dužeg boravka na suncu zaštitit ćemo se odjećom i pokrivalima za glavu.

- Nosit ćemo naočale s UV filtrom.