Ukupno: 502068
OBILJEŽEN MEĐUBNARODNI TJEDAN GLUHIH (21. – 27. rujna) I MEĐUNARODNI DAN ZNAKOVNOG JEZIKA (23. rujna)
Autor: Administrator , 29. 9. 2020.

U zadnjem tjednu mjeseca rujna obilježava se Međunarodni tjedan gluhih. Svjetska federacija gluhih (WFD) započela je obilježavanje Međunarodni tjedan gluhih 1958. godine u Rimu, Italiji.

Cilj obilježavanja Međunarodnog tjedna gluhih je podizanje svijesti cjelokupne javnosti o specifičnim problemima i potrebama gluhih. Ovogodišnja tema Međunarodnog tjedna gluhih je: Potvrđivanje ljudskih prava Gluhih...

Temeljno pravo gluhih i nagluhih osoba je pravo na znakovni jezik te ostvarenje jednakih mogućnosti u svim područjima života, uključujući pristup obrazovanju i informacijama.

Prema Svjetskoj federaciji gluhih, u svijetu živi oko 72 milijuna gluhih osoba. U Hrvatskoj je, prema podacima Registra osoba s invaliditetom, 13.460 osoba s težim razmjerima gubitka sluha. Osobe s oštećenjem sluha koriste više od 300 različitih znakovnih jezika.

Hrvatski je sabor 10. srpnja 2015. jednoglasno prihvatio Konačni prijedlog zakona o hrvatskom znakovnom jeziku i ostalim sustavima komunikacije gluhih i gluhoslijepih osoba u Republici Hrvatskoj. Ovim Zakonom se propisuje pravo gluhih i gluhoslijepih osoba te drugih osoba s komunikacijskim teškoćama na korištenje, informiranje i obrazovanje na hrvatskom znakovnom jeziku i ostalim sustavima komunikacije u skladu s njihovim individualnim potrebama.

Zahvaljujući ovom Zakonu, korisnici imaju pravo koristiti sve oblike sustava komunikacije gluhih i gluhoslijepih osoba, tj. sve oblike podrške u vidu komunikacijskoga posrednika u svim životnim situacijama u kojima bi gluhoća i gluhosljepoća bile prepreke za izjednačivanje mogućnosti pristupa socijalnom, ekonomskom i kulturnom okruženju te ravnopravnom ostvarivanju svih ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Međunarodni tjedan gluhih obilježen je i ove godine izradom prigodnog plakata, a učenici 3.a i 4.b razreda su imali priliku upoznati se s dvoručnom abecedom HZJ kao i s najčešće korištenim znakovima prilikom pozdravljanja i predstavljanja. Oni su, u sklopu realizacije radionice Novi učenik, dobili zadatak da zamisle gluhu osobu i sve kvalitete kojim ona obogaćuje njih i njihov razred. Komunikacijska barijera nametnuta je kao izazov učenju hrvatskog znakovnog jezika koji su učenici s oduševljenjem prihvatili. Učenicima su predloženi primjereni digitalni sadržaji kako bi obogatili svoje komunikacijske vještine.

Svoju podršku za osiguranjem i promicanjem ljudskih prava gluhih osoba možete dati i potpisivanjem WFD-ove Povelje o pravu na znakovni jezik za svakoga (https://wfdeaf.org/charter/)