preskoči na sadržaj

Osnovna škola Bijaći

Login

"Dok ne cijenite sebe, nećete cijeniti ni svoje vrijeme. Dok ne cijenite svoje vrijeme, nećete ništa učiniti s njim."
M. Scott Peck
: Citati o vremenu

SafetyNet - Bitka za sigurnost

Eko - panoi

Eko panoi ožujak

 

Sve eko panoe možete pogledati klikom na OVDJE

PRVI SVJETSKI RAT

Globalnoj inicijativi Happy pridružili su se i učenici naše školi filmom izrađenim na satu informatike.

Film izradile Ana Guja i Sofija Ritta Bojčić

Anketa
Koliko vremena provodite na internetu dnevno








Raspored odvijanja nastava

JUTARNJA SMJENA

  1. 8.00 – 8.45  
  2. 8.50 – 9.35  
  3. 9.40 – 10.25

VELIKI ODMOR 10.25 – 10.45  

  1. 10.45 – 11.30  
  2. 11.35 – 12.20
  3. 12.25 – 13.10 

POSLIJEPODNEVNA SMJENA

  1. 14.00 – 14.45
  2. 14.50 – 15.35
  3. 15.40 – 16.25

VELIKI ODMOR 16.25 – 16.45

  1. 16.45 – 17.30
  2. 17.35 – 18.20
  3. 18.25 – 19.10
Radovi učenika

Školski list Kapljice

Kapljice 2022

Kapljice 2022

Kapljice 2022

Kapljice 2021

Kapljice 2019.

Kapljice 2018.

kapljice 2015/2016

Kliknite na naslovnicu da biste prelistali časopis

Vremenik II. polugodište 2018./.2019.

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 6. 2011.

Ukupno: 714990
Ovaj mjesec: 4678
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Svečano proslavljena 30. ČAkavska večer OŠ Bijaći Pasali su lipi sati i odnili ČA in drago…
Autor: Administrator , 7. 7. 2021.

„Za 30 lita – mirita!“, Nađan Dumanić

Jubilarna 30. ČAkavska večer pod nazivom Pasali su lipi sati i odnili ČA in drago… u organizaciji OŠ Bijaći svečano je proslavljena u Kaštel Novom 5. srpnja 2021., baš u Marulićevoj godini u kojoj se obilježava 500-ta obljetnica tiskanja Judite (1501. - 1521. 2021.) Marka Marulića, oca hrvatske književnosti, u čiju je čast manifestacija i započela u travnju početkom davnih ratnih devedesetih godina 20. stoljeća.

Sve je počelo na inicijativu ravnateljice Jadranke Šošić, po struci profesorice hrvatskoga jezika i književnosti i njezine mentorice mr. sc. Smilje Celigoj Grimani, koja je predložila prigodno čitanje učeničkih literarnih radova na čakavici u povodu Marulovih dana u Splitu. Prva ČAkavska večer Na valima dalmatinske pisme i ČAkavske riči priređena je spontano pred Uskrs 1992. u splitskom kinu Zlatna vrata i tijekom godina prerasla je u prepoznatljiv kulturni događaj na području Kaštela i Splitsko-dalmatinske županije.

 


ČAkavske večeri OŠ Bijaći jedan su od najdugovječnijih školskih projekata u Republici Hrvatskoj, ako ne i najdugovječniji. Održavaju se u povodu Marulićevih dana te se priređuju obično u travnju s ciljem njegovanja i čuvanja čakavske riči od zaborava. Iz godine u godinu projekt je rastao i prerastao ne samo školu, grad Kaštela i Splitsko-dalmatinsku županiju, već se programskim podprojektima – Dica i ČAkavica te Međunarodnim literarnim, recitatorskim i likovnim natječajem ČA u versin, riči i pinelu – proširio i izvan granica Lijepe naše.

U ČAkavske večeri utkan je rad svih djelatnika škole te se projekt zajedničkim trudom i zalaganjem spontano razvijao. Početno čitanje učeničkih radova na čakavici te njihova dramatizacija preraslo je u izvođenje dramoleta koje je najprije pisala pok. nastavnica hrvatskog jezika Vinka Pupić, a izvela ih je 1994. godine dramska skupina Dračice koju je pok. V. Pupić formirala i dala joj ime. Od 1995. rad s Dračicama i novim dramoletima nastavila je Marija Bradarić, učiteljica hrvatskog jezika, a Vinka Pupić je njegovanje čakavice nastavila s učenicima u čakavskoj grupi Mažinin. Odlaskom M. Bradarić u mirovinu 2007., pisanje dramoleta i rad s dramskom grupom Dračice uspješno se nastavlja i dalje, kao i ostale projektne aktivnosti koje entuzijasti u školi u suradnji s ravnateljicom organiziraju i provode već skoro tri desetljeća. Scenarije je nastavila pisati talentirana učiteljica Ivana Lukas Bartulović, a redateljskog posla prihvatile su se učiteljice Katja Bašić i Sandra Špika. Iznimno je 2015. godine, za 24. ČAkavsku večer, scenarij napisala Vinkica Britvić, prof. engleskog i talijanskog jezika, zaposlena u prijateljskoj OŠ kneza Trpimira u Kaštel Gomilici. Tom su prigodom u sklopu dramoleta Bijaćke meštrovice, klapa učiteljica OŠ Bijaći, izvele pjesmu Lipa li si, Dalmacijo, također, autorice Vinkice Britvić.

Uz dramsku grupu Dračice u programu ČAkavskih večeri sudjeluju školski zbor Bijaćki slavuji, školski bend Zvuci Bijaća, klapa učiteljica Bijaćke meštrovice te više od 60 renomiranih imena hrvatske književne, glumačke i glazbene scene što dovoljno govori o uspješnosti i vrijednosti manifestacije.

Od eminentnih gostiju od kojih su neki i nekoliko puta nastupili, navest ćemo samo one koji više nisu među nama: Boris Dvornik, Josip Genda, Čedo Martinić, Zoja Odak, Špiro Guberina, Oliver Dragojević, Vinko Coce, Ivana Burić, Ljubo Stipišić Delmata, Ivo Cvitić, Mladen Bjažić, Jakša Fiamengo…

No, zaljubljenici u čakavsku rič unutar škole nisu se zaustavili - ČAkavske večeri nastavile su rasti.

U povodu 20. obljetnice pokrenut je projekt Dica i ČAkavica, također, na inicijativu ravnateljice Jadranke Šošić. Zamišljen kao mobilna manifestacija, projekt je odlično prihvaćen te je zaživio i od 2011., kad je pokrenut, svake se godine redovito seli u neku novu domaćinsku odgojno-obrazovnu ustanovu na moru i kopnu Splitsko-dalmatinske županije.

Posebno je bilo zanimljivo prilikom proslave 25. ČAkavske večeri koja je iznjedrila neke nove ideje i aktivnosti. Tom prigodom projekt je brendiran.

Uz Večer retrospektive koja je publici pružila presjek svih dotadašnjih zbivanja, pokrenute su ČAkavske radionice za djecu te, u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje, literarni, recitatorski i likovni natječaj ČA u versin, riči i pinelu koji je ubrzo stekao međunarodni karakter. Da je natječaj uspio, svjedoči Zbornik radova objavljen nakon pet godina održavanja i upravo je njegovo predstavljanje okosnica proslave 30. rođendana projekta ČAkavska večer. Škola je, također, bila domaćinom stručnim skupovima posvećenima očuvanju čakavice, a u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i namijenjenim učiteljima i nastavnicima hrvatskoga jezika te učiteljima razredne nastave.

Pandemija COVIDA-19 bitno je poremetila funkcioniranje u globalu, a kako ne bi planove jednog školskog tima. Tko želi, nađe način, tko ne želi, nađe izliku – stara je poslovica i upravo su se njome vodili članovi školskog čakavskog tima na čelu s ravnateljicom. I ove i prošle školske godine realizirane su aktivnosti koje su bile moguće u skladu s važećim epidemiološkim mjerama.

Tijekom proljeća 2021. proveden je 6. natječaj ČA u versin, riči i pinelu. Prosudba literarnog i recitatorskog izričaja provedena je 7. svibnja on line, a prosudba likovnog izričaja 21. svibnja u OŠ Bijaći. Postavljena je izložba nagrađenih i pohvaljenih likovnih radova.

 

I ČAkavske radionice osmišljene su u više faza, dotakle su se kaštelanske tradicije, a prilagođene su epidemiološkim okolnostima. Učiteljice Mirjana Dražin i Marina Grgin u ožujku su predstavile Trvenicu, radionicu u kojoj su prikazale izradu tradicionalne uskrsne slastice. U travnju su prof. Klara Mitar i Marko Radeljak, učenik 8.d razreda, priredili prigodnu prezentaciju Lipe fešte pri i segodišća (Fešta o Marulove Judite), a u lipnju je Tomislava Rogošić, prof. engleskog i hrvatskog jezika, priredila video u kojem je predstavila tradicionalni recept pripreme poznate kaštelanske torte.

Kao i lani, odgođen je 10. susret Dica i ČAkavica koji će se, ako uvjeti to dopuste, na početku 2021./2021. nastavne godine održati u organizaciji OŠ kneza Trpimira u Kaštel Gomilici.

Svečana proslava 30. jubilarnog rođendana ČAkavske večeri održala se (u skladu s epidemiološkim mjerama) u nazočnosti brojnih zaljubljenika u čakavsku 'rič', 5. srpnja u OŠ Bijaći prigodno uređenoj za ovaj značajni događaj.

Nakon pozdrava ravnateljice Škole domaćina Jadranke Šošić, publici su se obratili dr. sc. Dubravka Brezak Stamać, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje, Matea Dorčić, pročelnica Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije te Mate Barun, predstavnik grada Kaštela. Svi su govornici izrazili oduševljenje dugogodišnjim projektom ČAkavska večer koju organizira OŠ Bijaći i aktivnostima koje se provode te čestitali ravnateljici i cijelom timu OŠ Bijaći na upornosti i postignutom uspjehu.

 

Među uzvanicima je bio ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Vinko Filipović, nekadašnji ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje i veliki prijatelj OŠ Bijaći, kao i Željko Stipić, predsjednik Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod i Ana Hinić, voditeljica splitske podružnice SHU.

Svečanosti su nazočili i gđa Jasna Laura iz Središnjeg ureda Agencije u Zagrebu i g. Vlade Matas, predstojnik splitske Podružnice Agencije za odgoj i obrazovanje, omiljeni viši savjetnik za ravnatelje.

Nazočili su i ravnatelji škola, a među njima i ravnatelji škola čiji su učenici nagrađeni: Mirko Ćurić iz Srednje strukovne škole Antuna Horvata iz Đakova, Antonio Jurčev iz OŠ Antuna Gustava Matoša iz Zagreba i Željko Šparmajer iz OŠ Dugopolje.

 

Ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje dr. sc. Dubravka Brezak Stamać navela je da joj je posebno zadovoljstvo što dugogodišnji hvale vrijedan projekt ČAkavske večeri podupire Agencija za odgoj i obrazovanje te je obećala da će Agencija i u buduće podupirati čakavske aktivnosti OŠ Bijaći. Naglasila je da se nada da će nas ovaj projekt nadživjeti i da će nove generacije i kad nas ne bude nastaviti njegovati iznimno važnu baštinsku i jezičnu tradiciju.

Uz pozdrave i čestitke na tridesetom izdanju ČAkavskih večeri ravnateljici i suradnicima te svim sudionicima uputio je g. Zoran Milanović, predsjednik Republike Hrvatske izrazivši uvjerenje kako će 30. ČAkavska večer i ove godine okupiti ljubitelje čakavskog izričaja te pridonijeti jačanju prepoznatljivosti bogate hrvatske jezične baštine, ali i nastaviti poticati zanimanje djece i mladih za kulturnu i nematerijalnu baštinu Lijepe Naše.

 

Zbornik radova ČA u versin riči i pinelu, međunarodni literarni, recitatorski i likovni natječaj, 2016. – 2020. koji je priredila glavna urednica, ravnateljica Jadranka Šošić u suradnji s Mirelom Carev Žnidarec, Marinom Kelava i Tamarom Smokrović, predstavili su dr. sc. Srećko Listeš, viši savjetnik za hrvatski jezik i književnost, Blaga Petreski, viša savjetnica za likovnu kulturu i likovnu umjetnost, oboje iz Agencije za odgoj i obrazovanje koja je suorganizator natječaja, te Klara Mitar, prof. hrvatskoga jezika i književnosti koja je od prvog dana uključena u prosudbena povjerenstva natječaja, kao i u ČAkavske radionice, a duhovito se osvrnula na kaštelanske običaje i čakavsku tradiciju.

 

Tijekom promocije Zbornika prikazana je u dva dijela virtualna izložba nagrađenih i pohvaljenih učeničkih likovnih radova te video projekcija koja je obuhvatila kolaž recitacija nagrađenih učenika recitatora koji su sudjelovali u 6. natječaju, a prezentacije je priredio mag. informatike Ante Bagarić u suradnji s kolegicama Ivanicom Debak Banović i Tamarom Smokrović.

U školi je postavljena i izložba odabranih likovnih radova pristiglih na 6. natječaj 2020./2021., kao i petogodišnja izložba nagrađenih i pohvaljenih likovnih radova u natječaju ČA u versin, riči i pinelu od 2015./2016. do 2019./2020. koja je izazvala posebno zanimanje i oduševljenje maštovitošću učeničkih radova počevši od predškolskog uzrasta, učenika razredne i predmetne nastave u osnovnoj školi do srednjoškolaca.

 

U svečanom programu koji je vodila dipl. učiteljica Sandra Špika sudjelovali su nadahnuti čakavski pjesnici Verica Buškulić i Nađan Dumanić, tijekom godina najizvođeniji autor učenika koji su se natjecali u recitatorskom izričaju. Sa svojom pjesmom o Kaštilima predstavila se i Vanja Aranza, učiteljica u mirovini odjevena u tradicionalnu nošnju. Večer su u glazbenom dijelu obogatili: popularna ženska klapa Neverin pod umjetničkim vodstvom Antonele Burić, klapa učiteljica Bijaćke meštrovice uz glasovirsku pratnju vjeroučitelja Maria Žuvele te Duško Mucalo, dugogodišnji prijatelj škole.

Kako i priliči odgojno-obrazovnoj ustanovi, nastupili su i nagrađeni učenici: literat Ivan Lukas Rušnov (8. razred OŠ Bijaći, mentorica Zorana Duplančić, učiteljica hrvatskog jezika), recitatorica Maris Rogošić (1. razred OŠ Dugopolje, mentorica učiteljica Katija Nikolić), literat i recitator Stipe Bartulović (3. razred OŠ Bijaći, mentorica učiteljica Katarina Radman).

 

Kao i godinama ranije, realizaciju programa 30. ČAkavske večeri poduprli su Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje, Splitsko-dalmatinska županija, grad Kaštela, brojne tvrtke na području Grada i Županije te tijekom godina izdavačke kuće Školska knjiga, Alfa i Profil Klett.

 

Unatoč svim preprekama 30. obljetnica tradicionalnog projekta proslavljena je kako i priliči jubilarnom rođendanu. ČAkavske večeri sa svim svojim aktivnostima uspješno brode dalje s vrijednim ciljem: odgajati nove generacije učenika koji će čuvati vlastiti jezik, baštinu i identitet.

 

Neka ČA uz našu ljubav i dalje zvoni i privlači mlade ljude u čije znanje i razvoj talenata moramo ulagati još od vrtićke dobi kako bi stasali u ljude koji tuđe poštuju, a svoje vole najviše ulažući stečeno znanje i energiju u temelje Lijepe naše domovine, naglasila je ravnateljica OŠ Bijaći Jadranka Šošić zahvalivši svima koji su tijekom godina na bilo koji način pridonijeli razvoju ovoga projekta, kao i onima koji su bili dio proslave jubilarnog rođendana 30. ČAkavske večeri i navela, kako je u prigodnoj pjesmi ČA u veršin, riči i pinelu koju je posvetio ovom velikom jubileju, napisao pjesnik Nađan Dumanić:





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju