Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću!

OŠ Bijaći, Kaštel Novi i OŠ kneza Trpimira, Kaštel Gomilica

Učenici i učitelji kaštelanskih škola – OŠ Bijaći iz Kaštel Novog i OŠ kneza Trpimira iz Kaštel Gomilice – tradicionalno su, u sklopu projekta Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću, na povijesnom lokalitetu u Bijaćima pred crkvicom Svete Marte održali manifestaciju povodom Dana svojih škola i Dana grada Kaštela.

S brojnim gostima prisjetili su se 4. ožujka 852. kada je izdana Trpimirova darovnica, povijesni dokument u kojem se prvi put spominje ime Hrvat.

Od 27. veljače 2009. godine, kada je na inicijativu ravnateljice prof. Jadranke Šošić upriličen prvi pohod povijesnim Bijaćima, do danas je, unutar ovog projekta, realizirano niz aktivnosti, sudjelovao je veliki broj učenika i učitelja te zanimljivih gostiju i suradnika iz različitih institucija.

Ovom prigodom u kvizu su, osim ekipa šestaša OŠ Bijaći i OŠ kneza Trpimira, snage odmjerili u poznavanju jezičnih, povijesnih, geografskih i prirodoslovnih sadržaja, i gosti iz OŠ kneza Mislava iz Kaštel Sućurca.

Učenici, članovi ekipe Bijaći iz OŠ kneza Trpimira nagrađeni su za pobjedu.

Održana je i likovna radionica predvođena učiteljima likovne kulture te tiskan prigodni bilten koji su uredili Zoran Perdić, učitelj likovne kulture u OŠ kneza Trpimira i Sebastijan Troskot, učitelj povijesti u OŠ Bijaći.

U raznovrsnom programu koji su vodile bijaćke osmašice Bruna Čavka i Nikolina Vidović, nastupili su učenici obiju škola, kao i zbor gomiličke škole koji je pod vodstvom Darija Cuculića, učitelja glazbene kulture izveo poznate domoljubne pjesme.

Tomislav Najev predstavio se kao gost pjesnik, a Maura Mrduljaš, Dora Jukić i Gordan Kragić, njegovi učenici iz splitske OŠ Marjan nastupili su sa scenskom izvedbom Riječima ili ričiman.

Lino Ursić održao je zanimljivo predavanje Rimske cestovne komunikacije srednje Dalmacije (od Svete Marte do Mujine pećine). Riječ je o pilot projektu u suradnji s TZ Splitsko-dalmatinske županije kojem je cilj prezentacija antičkih (rimskih) cesta u Dalmaciji te afirmacija arheološkog turizma i obogaćivanje turističke ponude.

Nazočnost kostimiranih predstavnika povijesnih postrojbi - Tomislavove straže iz Splita, Vitezova kralja Zvonimira iz Knina i Domagojevih strijelaca iz Vida, uveličala je dojam cjelokupne manifestacije. Ideja je potekla od udruge studenata povijesti Toma Arhiđakon koja je u travnju 2014. inicirala rad na projektu arheološkog turizma Regnum Croatorum (prema navodu iz darovnice kneza Trpimira), a cilj projekta je prezentirati arheološke lokalitete iz starohrvatskog razdoblja (IX. – XI. st.) koji su smješteni u neposrednoj okolini Splita o čemu je govorio Mate Božić, dopredsjednik Udruge.

U pripremi realizacije projekta sudjelovala je i postrojba Kliških uskoka koji su prethodno uredili lokalitet.

U ime grada Kaštela nazočnima se obratio zamjenik gradonačelnika Mili Novak te školama slavljenicama čestitao njihov dan i zaželio daljnje uspjehe, kao i predstavnik Splitsko-dalmatinske županije Ante Radovčić ističući da je ovo primjer svim drugim školama koje bi trebale posjetiti Bijaće, najznačajniji povijesni lokalitet iz hrvatske prošlosti.

Manifestaciji je nazočio i trogirski pročelnik Joško Jarebić koji je najavio mogućnost uključivanja trogirskih škola u ovaj projekt i suradnju među gradovima Trogirom i Kaštelima na uređenju ovoga povijesnog lokaliteta hrvatskih vladara.

Brojnim sudionicima i gostima je na suradnji zahvalila Jadranka Šošić, ravnateljica OŠ Bijaći koja je istakla da njezina škola nosi značajno ime iz hrvatske povijesti na što su svi ponosni te svake godine s kolegama, učenicima i ravnateljem OŠ kneza Trpimira Zoranom Blaževićem na svetom tlu hrvatskih Bijaća svečano obilježavaju prvi spomen imena Hrvat proslavljajući Dan škole i Dan grada Kaštela.

Više fotografija možete pronaći u FOTOGALERIJI