preskoči na sadržaj

Osnovna škola Bijaći

Login

"Dok ne cijenite sebe, nećete cijeniti ni svoje vrijeme. Dok ne cijenite svoje vrijeme, nećete ništa učiniti s njim."
M. Scott Peck
: Citati o vremenu

SafetyNet - Bitka za sigurnost

Eko - panoi

Eko panoi ožujak

 

Sve eko panoe možete pogledati klikom na OVDJE

PRVI SVJETSKI RAT

Globalnoj inicijativi Happy pridružili su se i učenici naše školi filmom izrađenim na satu informatike.

Film izradile Ana Guja i Sofija Ritta Bojčić

Anketa
Koliko vremena provodite na internetu dnevno








Raspored odvijanja nastava

JUTARNJA SMJENA

  1. 8.00 – 8.45  
  2. 8.50 – 9.35  
  3. 9.40 – 10.25

VELIKI ODMOR 10.25 – 10.45  

  1. 10.45 – 11.30  
  2. 11.35 – 12.20
  3. 12.25 – 13.10 

POSLIJEPODNEVNA SMJENA

  1. 14.00 – 14.45
  2. 14.50 – 15.35
  3. 15.40 – 16.25

VELIKI ODMOR 16.25 – 16.45

  1. 16.45 – 17.30
  2. 17.35 – 18.20
  3. 18.25 – 19.10
Radovi učenika

Školski list Kapljice

Kapljice 2022

Kapljice 2022

Kapljice 2022

Kapljice 2021

Kapljice 2019.

Kapljice 2018.

kapljice 2015/2016

Kliknite na naslovnicu da biste prelistali časopis

Vremenik II. polugodište 2018./.2019.

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 6. 2011.

Ukupno: 719511
Ovaj mjesec: 4201
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
28. EKO – natjecanje odgojno-obrazovnih ustanova grada Kaštela
Autor: ANĐELINA LUKAS, 13. 4. 2015.

XXVIII. EKO - NATJECANJE

ODGOJNO - OBRAZOVNIH USTANOVA GRADA KAŠTELA

- PROLJETNO UREĐENJE OKOLIŠA -

 

I ove će se godine u sklopu 15. KAŠTELANSKOG PRAZNIKA CVIJEĆA održati i 28. EKO – natjecanje kaštelanskih odgojno-obrazovnih ustanova.

Tim povodom u novoj školskoj zgradi organizirali smo akciju uređenja okoliša...


U kalendaru školskih godina, školska godina 2014./2015. je prva cjelovita godina rada u novoj školskoj zgradi Osnovne škole Bijaći na novoj adresi – Kaštel Novi,  Vodovodna ulica 2. Ponosni, sretni i zadovoljni sa svojim učenicima i njihovim nestašlucima brojimo dane u prvoj školskoj godini lijepoj i prostranoj zgradi.

 

Ekološki ciljevi postavljeni su na početku i ove školske godine. Obvezuju nas da budemo vrlo marljivi, aktivni, a i pažljivi u prvim koracima uređenja prostranih zelenih površina našeg budućeg školskog vrta.

Radom učenika i svih zaposlenika od samih početaka trebamo voditi računa o pravom smjeru i konkretnim ciljevima pri oblikovanju zelenih oaza u pojedinim dijelovima okoliša naše nove škole.

 

Useljenjem u novu školsku zgradu, brinemo o zelenim travnatim površinama, zemljanim bazenima, sadnicama maslina, agruma, mirisnog jasmina, ružmarina, lavande, teukriuma, palmi kao i o desetak stabala koštele.

 

Tijekom godine redovito smo održavali postojeće stanje, čistili osušene biljke, okopavali, kosili, zalijevali i prehranjivali postojeće biljke te zasadili nove sadnice.

Već pri samom otvaranju nove školske zgrade u travnju mjesecu 2014. godine zasadili smo nove biljne vrste.  To su bili naši prvi koraci u oplemenjivanju budućeg vrta OŠ Bijaći. U tom periodu vrt je bio ukrašen tagetesima, pelargonijama, a i djeca su donosila raznolike sadnice proljetnica u raznim bojama - našao se tu i jedan šipak, čuvarkuće, neobični kaktusi... Djeca su marljivo radila i ukrašavala zemljane prostore ispred svojih učionica u prizemlju zgrade.  

 

Iz godine u godinu podizali smo razinu ekološke svijesti svih učenika i djelatnika škole radeći i djelujući u školskom vrtu stare zgrade OŠ Bijaći, a taj zanos i entuzijazam, radne navike i znanje, nastojat ćemo prenijeti i ugraditi pri stvaranju novog školskog vrta u okruženju nove zgrade OŠ Bijaći. Želimo svim našim učenicima, ljudima koji žive u okruženju i koji posjećuju našu školu, kao i slučajnim prolaznicima, poboljšati kvalitetu življenja i boravak u školi i izvan nje.

 

Ciljevi i zadaci glede održavanja zatečenog stanja okoliša i oblikovanja novog, a pri formiranju školskog vrta u okruženju nove zgrade OŠ Bijaći koji su postavljeni na početku ove školske godine, realizirani su u skladu s vremenskim prilikama, materijalnim sredstvima i u optimalnom roku.

 

Pri donošenju odluke na koji ćemo način i gdje započeti s uređenjem te kakav odabir sadnica napraviti bili smo vrlo pažljivi. Dosta smo međusobno razgovarali, savjetovali se sa stručnim osobama. Nismo htjeli da naši počeci u uređenju budu konfuzni i bez smisla. Stoga smo za početak odabrali nekoliko lokacija koje smo oplemenili i ozelenjeli novim sadnicama.

 

Na našem popisu našle su se sadnice oleandra (13), lovora (4), masline, smokve (3), vinove loze (2), pistacia (2), boungenvilee (2), callistemona (4), cykasa, poligala (4) lijepih šarenih proljetnica vodenica, tagetesa (112) i begonia (98) te žižule (2) koje je donirala gospođa Jagoda Svalina. Dopunili smo sadnice jasmina. Cvjetne bazene u predvorju obogatili smo novim (4) lončanicama (zamioculcas) te šeflerama (2) na katu.

Sadnice oleandra formirat će zeleni „zid“ uz lijevi ulaz u zgradu škole, mali Biblijski vrt zaživjet će u zemljanom dijelu sjeverozapadnog aneksa škole od sadnica smokve, masline, vinove loze i pistacia. Ukrasni grmovi lovora, kalistemona, cikasa i lijepe boungenvilee bit će raspoređeni u zemljanim bazenima ispred učionica u prizemlju. Šarenilo proljetnica zasigurno će mamiti poglede posjetitelja i u jugozapadnom dijelu vrta.

 

Vrlo je važno za učenike da, osim u ekološkom i estetskom aspektu,  formiranje i uređenje vrta doprinosi i u postizanju određenih vještina i znanja u poznavanju sadnica, vremenu sadnje, načinu njegovanja i održavanja. Stoga se neki od učitelja sa svojim učenicima posvećuju podizanju malih poljoprivrednih gredica kako bi učenike educirali i postigli određena znanja i u tom obliku rada u vrtu.

 

Projekt uređenja okoliša napravila je krajobrazna arhitektica mr. sc. Dobrila Kraljić uz potporu kaštelanskog gradonačelnika Ivana Udovičića.

Za potpunu realizaciju hortikulturnog uređenja potrebna su nam znatna sredstva i dodatna savjetodavna pomoć.

 

Tijekom prethodnih 27. EKO – natjecanja kaštelanskih odgojno-obrazovnih ustanova dobili smo više nagrada i priznanja za kontinuirano uređenje i održavanje školskog vrta u okružju naše stare školske zgrade izgrađene 1911., a koju smo napustili 2014. godine.

Slijedom svih napora i razbijanja betona da bi 'čuli kako zemlja diše' dva puta je naša škola u projektu Najljepši školski vrtovi u Republici Hrvatskoj imala pobjednički vrt – Najbolji novoutemeljeni školski vrt i Najljepši primorsko-dalmatinski okoliš škole, a dobitnici smo i Cvjetne zastave.

OŠ Bijaći je sudionica edukativno-ekološkog projekta Najljepši školski vrtovi od samog početka prije 20 godina temeljem čega je u studenome 2014. ravnateljica Jadranka Šošić dobila Priznanje za izuzetno zalaganje u stvaranju pobjedničkog vrta i okoliša OŠ Bijaći u Kaštel Novom koje je dodijelila Hrvatska radio televizija i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.

 

Navedena postignuća i rezultati obvezuju nas da i oko nove školske zgrade stvorimo lijep i uredan okoliš s raznolikim biljkama u školskom vrtu.

Redovitu brigu o vrtu, osim pomoćnog osoblja, vode dvije ekološke grupe predmetne nastave. Po potrebi im se pridružuju i ostali učenici i učitelji.

 

Razvoju eko-svijesti učenika posebno doprinosi i njihovo redovito uređivanje eko-panoa koje je započelo početkom 90-ih godina. U to su uključeni svi razredni odjeli i svi učitelji. Zbog mnoštva ideja i interesa za eko-teme, postoje dva eko-panoa – jedan za razrednu, a drugi za predmetnu nastavu.

 

Posebno se vodi briga o obilježavanju eko - datuma i izradi tematskih panoa.

Učenici sami određuju i realiziraju eko - teme uz pomoć svojih učitelja i razrednika.

Moramo istaći i sakupljanje starog papira koje se u našoj školi provodi dva puta tijekom školske godine.

Od početka ove nastavne  godine učenici su, također, uključeni u aktivnosti sakupljanja starih baterija, sakupljanja starih lijekova  i osvještavanja o štetnosti bacanja lijekova u komunalni otpad.

 

I ova je godina bila bogata brojnim eko - aktivnostima u kojima su sudjelovali naši učenici i njihovi učitelji – mentori.

 

Kroz nastavnu godinu 2014./2015. učenici, članovi biološko-ekološke grupe realizirali su do sada sljedeće aktivnosti:

 

OBILJEŽAVANJE  PRIGODNIH  DATUMA

-20. 10. 2013. Dan jabuka

16. 09. 2013. Međunarodni dan zaštite ozona,
01. 12. 2013. Dan borbe protiv AIDS-a,
02. 02. 2014. Međunarodni dan zaštite močvara,
22. 03. 2014. Svjetski dan voda.

 

DAN ŠKOLE – DAN GRADA

 

         03. ožujka 2015. obilježili smo Dan škole i Dan grada Kaštela (04. ožujka) na povijesnom lokalitetu Bijaći u okruženju crkvice Sv. Marte, a u sklopu projekta „Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću!“.

         U programu su sudjelovali učenici šestih razreda OŠ Bijaći i OŠ kneza Trpimira iz Kaštel Gomilice koji su se natjecali u kvizu znanja iz povijesti, geografije, prirode i ekologije te hrvatskog jezika, a kao gosti sudjelovali su i učenici OŠ kneza Mislava iz Kaštel Sućurca.

 

         Osnovna škola Bijaći će i dalje nastojati djelovati u ekološkom duhu s namjerom da stečena znanja i pozitivne  eko - navike pridonesu održivom razvoju pozitivne eko - energije koja bi trebala biti dio životnog opredjeljenja naših učenika i u novom okruženju nove školske zgrade.

 

                                                                                                    Ravnateljica: Jadranka Šošić, prof. 

Voditeljice biološko-ekološke grupe:

Anđelina Lukas, prof. biologije i kemije                                      

Danica Ćubić, prof. biologije i kemije

Diana Marin, prof. biologije i kemije





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju