Dica i ČAkavica - V. susret djece i učenika ČAkavaca održan na otoku Visu
Autor: Ivana Lukas Bartulović, 25. 5. 2015.

Dica i ČAkavica – V. susret djece i učenika ČAkavaca protekao je u vedrom i veselom raspoloženju uz zanimljiv program svih sudionika koji su oduševili brojnu publiku koja je do posljednjeg mjesta ispunila gledalište viškog Hrvatskog doma kojim je odzvanjala čakavica s kopna i mora Splitsko-dalmatinske županije. Mladi sudionici – više od 50 djece i učenika najveće dalmatinske Županije svojim su izvrsnim nastupima na jeziku pradjedova izmamili pljesak očarane publike i predstavnika grada Visa – gradonačelnika Ive Radice i njegove zamjenice Antonie Uskok. Bio je to blagdan ČAkavice, najstarijeg hrvatskog govora koji je još od vremena Marka Marulića, oca hrvatske književnosti stekao legitimitet temeljnog kamena hrvatske književnosti i kulture...

U ime organizatora sve nazočne je pozdravila i zaželjela dobrodošlicu ravnateljica OŠ VIS Anela Borčić, viška književnica zahvalivši svima koji su sudjelovali – djeci i učenicima pod paskom više od 20-ak mentora te svima koji su pomogli u realizaciji ovog projekta.

Jadranka Šošić, ravnateljica naše Škole, kao idejna začetnica projekta Dica i ČAkavica, zahvalila je OŠ VIS i ravnateljici Aneli Borčić na izvrsnoj organizaciji V. susreta te svima na suradnji u zajedničkom nastojanju da očuvamo našu čakavicu na kopnenim i morskim oazama kako bi praiskonsko ČA i dalje odzvanjalo dalmatinskim kaletama. Ujedno je najavila i VI. susret djece i učenika ČAkavaca u svibnju 2016. godine u Hvaru na otoku Hvaru u organizaciji OŠ Hvar i ravnateljice Jelke - Kovačić Vidmar.

Izvrsnom čakavskom predstavljanju dječjih vrtića iz Kaštela, Visa i Komiže, trogirske škole Majstora Radovana, kaštelanskih škola Bijaći, kneza Trpimira i kneza Mislava, hvarske, komiške te viške osnovne i Srednje škole Antun Matijašević Karamaneo  pridružili su se, uz zbor OŠ VIS i gosti - viška klapa Liket dalmatinskom pjesmom te maštovitom čakavskom 'riči' pjesnikinja Dunja Kalilić, plodna suvremena hrvatska književnica.

Naši su se predstavnici – učenici 4.d razreda: Ivan Cinotti, Nina Sučić, Lolita Lana Ivaković, Petra Lovrić i Duje Sumić lijepo i veselo predstavili zajedničkom izvedbom pjesme Kad s jubavju pogledan. Tekst je napisala učiteljica Ivana Lukas Bartulović, a uglazbio ju je i snimio prof. Ivan Cinotti.

I ovaj 5. susret djece i učenika ČAkavaca – Dica i ČAkavica – potporom Splitsko - dalmatinske županije i uz pomoć grada Visa te Kaštela i Trogira pokazao je da je njegovanje i očuvanje čakavice kao nematerijalne kulturne i jezične baštine naša obveza i zalog za nove generacije koje budućnost trebaju graditi na temeljima predaka koji kao 'bašćinski glasi' zovu iz prošlosti.

U čast pokojnoj profesorici hrvatskog jezika Višanki Ani Linčir, domaćini i gosti položili su, uz predstavnike obitelji, cvijeće na njezin grob, a radi brojnih zasluga u promicanju čakavice i kulturnog života na otoku Visu.