U Hrvatskom saboru – čuvaru hrvatske državnosti
Autor: Petar Perić, 3. 6. 2015.

Tim naše škole u sastavu nositelja Roka Perice (8.c), Ivana Marina (7.c) i Vinke Pere (6.b) te zamjena Ivane Stojan (8.c), Luke Eleza (7.a) i Ane Josipe Bikić (6.c) u pratnji ravnateljice Jadranke Šošić i svog mentora učitelja Petra Perića sudjelovao je u posjetu Hrvatskom saboru 2. lipnja 2015. godine...

U kviz natjecanju „Koliko poznaješ Hrvatski sabor?“ naši su učenici osvojili treće mjesto (sudjelovala su 504 učenika iz 84 osnovne škole. Kviz-pitanja proizišla su iz nastavnoga plana i programa povijesti za uzrast šestog, sedmog i osmog razreda uključujući odgojno-obrazovne ishode kurikuluma građanskoga odgoja i obrazovanja. Pitanja su se odnosila na provjeru znanja iz povijesti Hrvatskoga sabora, ali i znanja o ustroju i načinu rada suvremenoga Sabora. Naš školski tim je osobno primio predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko, a pozdravili su ih i predstavnici Agencije za odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

U organizaciji Službe za građane Hrvatskog sabora organiziran je prijevoz manjim autobusom koji je u ranim jutarnjim satima (4.00) pokupio naš tim te kasnije i tim OŠ Pakoštane iz Pakoštana koji je osvojio prvo mjesto. Tako je ozračje u minibusu bilo gotovo kao na ekskurziji. Svi su se družili unatoč pospanosti. Oko 10 sati stigli smo u Zagreb gdje nas je uskoro primila službenica Službe za građane Hrvatskog sabora Ana Favro Šaban i uvela nas u zgradu Hrvatskog sabora. Nakon stroge kontrole nas i naših osobnih stvari te činjenice da smo konačno u zgradi Hrvatskog sabora, moglo se osjetiti određeno ushićenje. Uskoro nas je u ime domaćina pozdravila voditeljica Službe Ružica Šimunović, a predsjednik Sabora Josip Leko je ravnateljima za potrebe škole uručio prijenosno računalo, zahvalnicu školi za sudjelovanje te monografiju o Hrvatskom saboru. Učenicima i mentorima su uručene zahvalnice i prigodne monografije o Hrvatskom saboru. Predsjednik Sabora Josip Leko se učenicima, mentorima i ravnateljima obratio prigodnim riječima. Među ostalim je rekao: „…To nije obični kviz ni nagrada. U demokraciji svi imaju mjesto i odgovornost i moramo se priviknuti da sudjeluju u kreiranju društvenog života. Vi ćete ubrzo preuzeti odgovornost za ovo društvo i zemlju te je važno da imamo u ovoj dobi natjecanje u znanju koje potiče hrabrost i odgovornost te vodi spoznaji da se dijalogom moraju tražiti rješenja u demokraciji, a dijalog znači čuti i onog s kojim se ne slažete.“ Učenica OŠ Pakoštane je u ime sve tri škole uputila čestitku i zahvalu predsjedniku Sabora koji je izjavio da mu je to najljepša čestitka koju je primio u 25 godina profesionalnog bavljenja politikom. Potom je uslijedilo druženje i zdravica sokom za sve okupljene. Primanje su pratili mediji te je sve popraćeno fotografiranjem i davanjem izjava.

Potom nas je gospođa Ana Favro Šaban provela kroz zgradu Hrvatskog sabora a sudjelovali smo i dijelu sjednice promatrajući zastupnike s galerije. Učenici su se fotografirali i postavljali zanimljiva pitanja mentoru. Nakon zahvale našim domaćinima naš školski tim se uputio u kratki obilazak središta Zagreba unatoč vrućem danu. Potom je uslijedilo ugodno druženje na ručku na Kaptolu. Nakon kratkog obilaska katedrale učenici su dobili slobodno vrijeme za druženje i šetnju središtem grada. Prema dogovoru u 16 sati smo krenuli našim mini autobusom prema Dalmaciji i našim domovima puni dojmova ali i snenih očiju.

Učenici su mentoru izjavili da bi rado i dogodine sudjelovali u kviz natjecanju. Roko i Ivana nam odlaze u srednju školu ali ćemo im naći dostojne zamjene kod sadašnjih petaša. Svi su bili zadovoljni intenzitetom našeg odlaska u Zagreb što je mentor popratio riječima: „Martin u Zagreb, Martin iz Zagreba“.