Makedonski učenici OU Goce Delčev u posjetu OŠ Bijaći u Kaštel Novom u ACES-ovom projektu Worthy of our efforts (Vrijedno našeg truda)
Autor: Sanja Mikelić, 22. 11. 2015.

U sklopu projekta ACES (Academy of Central European Schools) Osnovna škola Bijaći iz Kaštel Novog domaćin je djeci iz Makedonije, učenicima Osnovne škole Goce Delčev koji borave u Kaštelima u pratnji ravnateljice Liljane Kostovske i projektnog tima Zorice Dinevske, Slavjanke Hristove, Valentine Taleske i Jasne Gjorgievske.

ACES je mreža škola srednje Europe kojoj je cilj poticati mlade ljude i nastavnike na
međunarodnu suradnju i razmjenu znanja. ACES potiče inovativne načine učenja koji pridonose procesu europske integracije...

Ideja projekta ACES je da kroz aktivno sudjelovanje u dijalogu i razmjeni s vršnjacima iz inozemstva, mladi razvijaju prijateljstvo preko granica i upoznaju različite poglede na svijet i načine razmišljanja. Osim poticanja interkulturalnog učenja i podizanja svijesti o globalnim odnosima, od velike važnosti je i usvajanje Europskog koncepta (European concepts) kako bi se oblikovalo europsko građanstvo i zajednička vizija za budućnost Europe.

Ovaj projektni ciklus pod nazivom Worthy of our efforts (Vrijedno našeg truda) realizira se u ovoj nastavnoj godini 2015./2016. u partnerstvu s makedonskom školom. Unutar projekta koji se temelji na vrijednostima volonterstva, učenja i stjecanja novih znanja i vrijednosti, provode se mnogobrojne aktivnosti koje uključuju, među ostalim, posjete učenika partnerskoj školi, različite radionice, druženje te stjecanje novih znanja, iskustava i mnogo novih prijateljstava.

Pažnja projekta usmjerena je na međugeneracijsku solidarnost i interkulturalnu suradnju. Ono što se želi postići je razvoj svijesti među učenicima - za pomoć, njegu i potporu starijim osobama.

Novo doba, brz tehnološki razvoj, digitalizacija, stalne promjene oblika i načina komunikacije povećavaju opasnost od isključivanja starijih osoba iz javnog i društvenog života.

Ovakav razvoj istodobno pridonosi gubitku tradicionalnih vrijednosti među mladima.
         Učenici OU Goce Delčev i OŠ Bijaći će starijim osobama približiti nove informacijske i komunikacijske tehnologije kroz radionice. Dobit će svakako biti obostrana, starije će osobe učenike upoznati s tradicionalnim receptima, narodnim pričama i starim zanatima. Rad u dvije zemlje, sličnosti, ali i različitosti daju interkulturalnu dimenziju ovom projektu.

Osim projektom planiranih radionica, učenici i učitelji iz Makedonije posjetit će Trogir, u organizaciji Turističke zajednice grada Solina razgledat će antičku Salonu te Split kao centar Splitsko-dalmatinske županije, a članovi splitskog kulturnog društva „Makedonija“ pod vodstvom predsjednika Angela Mitrevskog, upoznat će ih s ljepotama ovoga mediteranskog grada.

U dvorcu Vitturi u Muzeju grada Kaštela, viši muzejski pedagog Mario Klaić gostima će govoriti o bogatoj kaštelanskoj povijesti, a štafilićki župnik don Damir Bistrić pokazat će im novootvorenu župnu riznicu. U dogovoru s Marijom Kezele, ravnateljicom SŠ Braća Radić iz Kaštel Štafilića, učenici će s polaznicima smjera nutricionisti pod mentorstvom nastavnice Anđelke Prlić sudjelovati u radionici Zdrava mediteranska prehrana te će zajednički pripremiti ručak. Stariji će ih poučiti kako pripremiti tradicionalne fritule.

Predavanjem i praktičnom radionicom članovi Ribičkog kluba Nebojsija iz Kaštel Kambelovca poučit će ih ribarenju. Ako vremenske prilike dozvole gosti će posjetiti povijesni lokalitet Bijaći,  Botanički vrt OŠ Ostrog i Biblijski vrt Stomorija.

Za goste iz Makedonije primanje će upriličiti i Ivan Udovičić, kaštelanski gradonačelnik sa suradnicima.

Ravnateljica OŠ Bijaći Jadranka Šošić, koja je sa svojim projektnim timom (Sanja Mikelić, Mirela Carev Žnidarec i Ante Županović) i ostalim učiteljima, roditeljima te prijateljima Škole, gostima iz Makedonije priredila zanimljiv program i niz iznenađenja, vjeruje da će zajednički dani biti ispunjeni radom, veseljem i druženjem starih i novih generacija na kojima istakla je, u svim državama, na svim paralelama i meridijanima, svijet ostaje.

Ravnateljica OU Goce Delčev Liljana Kostovska je od srca zahvalili svima na lijepom programu koji ih očekuje te je izrazila nadu da će i oni Bijaćima, prijateljima iz Hrvatske biti dobri domaćini u njihovoj domovini Makedoniji.