3. prosinca - Međunarodni dan osoba s invaliditetom
Autor: Rajka Šore, 3. 12. 2015.

Osobe s invaliditetom su one osobe koje imaju dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja, koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprečavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima...

Osnovni cilj obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom je poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom kroz poticanje međusobne suradnje i stvaranje partnerstva među postojećim udruženjima osoba s invaliditetom kako bi se ublažile posljedica socijalne isključenosti, senzibilizirala javnost na prisutnost osoba s invaliditetom u zajednici i probleme s kojima se svakodnevno susreću te educirale osobe u potrebi o pravima i  mogućnostima kojima raspolažu.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u prosjeku 15 % stanovnika jedne zemlje čine osobe s invaliditetom. U skladu s tim, pretpostavlja se da u  RH ima oko 642 733 osoba s invaliditetom (u odnosu na broj stanovnika prema popisu od 2011.).

Prema podacima različitih analiza rađenih u nekoliko proteklih godina, oko 70 % osoba s invaliditetom živi blizu ili ispod granice siromaštva, a samo stanje invaliditeta povećava mogućnost za nastanak siromaštva za 18 %.

Unatoč nastojanjima i želji da osobe s invaliditetom u punini ostvaruju svoja temeljna ljudska prava, djeca s invaliditetom nemaju jednak pristup obrazovanju, osobe s invaliditetom starije od 65 godina nemaju pravo na tuđu pomoć i njegu, pravo na govorni softver za slijepe i slabovidne osobe imaju samo osobe do 35 godina starosti i dobar dio zakona  nije usklađen s Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom UN.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda (UN) u listopadu 1992, na posebnoj, zajedničkoj sjednici, održanoj radi obilježavanja završetka Desetljeća osoba s invaliditetom (1983. – 1992.), usvojila je rezoluciju da se 3. prosinca svake godine obilježava kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom.

Nakon donošenja rezolucije, UN-ova Komisija za ljudska prava, u svojoj rezoluciji 1993/29, od 5. ožujka 1993, pozvala je zemlje članice da „ističu obilježavanje 3. prosinca s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.“

Republika Hrvatska kao članica Ujedinjenih naroda i Vijeća Europe preuzela je obvezu zaštite i promicanja ljudskih prava osoba s invaliditetom, posebice u području izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom kako bi mogle ravnopravno sudjelovati u građanskim, političkim, ekonomskim, društvenim i kulturnim područjima života. Svoje opredjeljenje za puno ostvarivanje svih temeljenih ljudskih prava osoba s invaliditetom RH je potvrdila i potpisivanjem Konvencije o pravima osoba s invaliditetom Ujedinjenih naroda u ožujku 2007. godine.  Ustav RH  jamči posebnu skrb države u zaštiti osoba s invaliditetom i njihovu uključivanju u društveni život. Konvencija UN-a i Akcijski plan Vijeća Europe za promicanje prava i potpunog sudjelovanja u društvu osoba s invaliditetom: poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom u Europi 2006.-2015.  poslužili su kao  temelj donošenju Nacionalne strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2007. do 2015.godine.

I u našem gradu djeluje Udruga tjelesnih invalida koja je  osnovana  1994. god. i okuplja osobe s invaliditetom raznih dijagnoza (distrofija mišića, sve neuromuskularne bolesti, dječja i cerebralna paraliza, multipla skreloza, paraplegija, diplegija, amputacije i druga tjelesna oštećenja).

Dugogodišnja suradnja Škole i Udruge iz godine u godinu se obogaćuje novim aktivnostima. Članove Udruge dragi su gosti Škole jer učenici kroz susrete s njima imaju mogućnost izbliza vidjeti, čuti i osjetiti osobu koja kroz prizmu svog životnog iskustva ističe vrijednost zdravlja, nužnost prihvaćanja osobnih ograničenja i ljepotu življenja neovisno o životnim uvjetima.

Osim posjeta razredima, članovi Udruge postavljaju i izložbeno-prodajni štand u prostorima naše škole te tako senzibiliziraju djelatnike, učenike, roditelje i posjetitelje škole na prisutnost osoba s invaliditetom, probleme s kojima se suočavaju i potrebe koje žele ostvariti. Osim njihovih radova, na štandu se mogu naći i radovi naših učenika koji aktivno, već godinama kroz izvannastavnu aktivnost Uradi sam, sudjeluju u radu Udruge i zajedno s prijateljima-invalidima stvaraju prava umjetnička djela u njihovim kreativnim radionicama.

O kvaliteti suradnje Škole i Udruge svjedoče brojne aktivnosti koje zajedno planiraju realizirati u ovoj školskoj godini. Početak školske godine započeli su prigodnim sportskim igrama, a tako planiraju obilježiti i završetak zajedničkog rada i druženja. Božićni štand s prigodnim ukrasima postavljen je u predvorju škole 2. prosinca  pa svi zainteresirani mogu oplemeniti svoj životni i radni prostor, dati doprinos cjelokupnoj akciji i promovirati humane vrednote. Prigodni štand planiraju postaviti i u vrijeme Uskrsa. Članovi Udruge pridružit će se proslavi Božića sudjelovanjem u razrednoj priredbi 4.d razreda. Valentinovo će zajedno proslaviti u prostorijama Udruge, a učenici 4.d razreda će im se pridružiti i u izradi cvijeća od krep papira  prigodom organiziranja Sajma cvijeća u Kaštelima. I tako na najbolji mogući način -  radeći zajedno, učeći zajedno, zabavljajući se zajedno – naši učenici formiraju ispravne stavove  i usvajaju temeljne vrednote budućeg društva.