20. KAŠTELANSKA VJERONAUČNA OLIMPIJADA
Autor: Mario Radunić, 26. 1. 2016.

Osnovna škola Bijaći iz Kaštel Novog organizirala je 1. Vjeronaučnu olimpijadu 1997. godine na školskoj razini. Na 1. Olimpijadi sudjelovalo je 19 ekipa s 95 natjecatelja.

Uz potporu ravnateljice Jadranke Šošić, inicijatori ovoga natjecanja bili su vjeroučiteljica Katica Radačić te učitelj razredne nastave Mario Radunić koji je svih ovih godina spiritus movens Vjeronaučne olimpijade koja se vremenom proširila i na druge kaštelanske škole...

Na Vjeronaučnoj olimpijadi održanoj u Križevcima davne 1998. godine ekipa OŠ Bijaći osvaja 1. mjesto i postaje državni prvak. Ova pobjeda dala je poticaj velikom druženju mladih pa se u Župi Kaštel Novi osnovala Župna udruga mladih koja od 2003. nosi ime Bl. Ivana Merza te postaje suorganizator Vjeronaučnih natjecanja. Predsjednik Udruge je vjeroučitelj Mario Žuvela.

1999. počinje natjecanje i učenika nižih razreda (od III. – V. razreda) koje se naziva MALA OLIMPIJADA.

Osim natjecanja u kvizu, provodi se i akcija sakupljanja starog papira te je do sada održano  17 akcija. I ova akcija se boduje, a bodovi se pripisuju postignućima na kvizu i tako se dobije sveukupni pobjednik.

Otvaranje olimpijade je na veliki župni blagdan sv. Fabijana i Sebastijana, 20. siječnja i traje tri dana. Pobjednici se nagrađuju izletom.

Novina ove 20. Vjeronaučne olimpijade je i prva E - olimpijada slijedom koje su osim kaštelanskih osnovnih škola, OŠ Primorski Dolac  te područne škole iz Vranjica i gosti na svečanosti obilježavanja 20. Vjeronaučne olimpijade bili OŠ Stjepana Radića iz Metkovića i OŠ Zdenka Turkovića iz Kutjeva koja je u pripetavanju postala prvi pobjednik E - olimpijade. Pod mentorstvom vjeroučitelja Milorada Bandala pobjedničku ekipu iz Kutjeva činili su učenici: Anamarija Budimir, Marta Barić, Ana Jambrek i Klaudija Mahaček.

Pobjednici ovogodišnje VELIKE OLIMPIJADE su učenici 8.c razreda OŠ Bijaći iz Kaštel Novog: Ivana Kužić, Katarina Šistov, Roko Šegvić i Tomislav Kelava pod mentorstvom vjeroučiteljice Katice Radačić. Tema Velike Olimpijade bila je Brak i obitelj u Božjem naumu.

Pobjednici MALE OLIMPIJADE su učenici 5.c razreda OŠ Ostrog iz Kaštel Lukšića: Jelena Božić, Ana Šimundić, Katarina Novak i Tonći Kaselj pod mentorstvom vjeroučiteljice Ljubice Kovač.

Tema Male Olimpijade bila je Marija.

Ukupno je ove godine na Velikoj i Maloj olimpijadi te E - olimpijadi sudjelovalo 136 ekipa, 529 učenika i 13 osnovnih škola, a prikupljeno je 5,8 tona starog papira.

Od 1997. – 2016. sudjelovale su 1684 ekipe s ukupno 6486 učenika, a prikupljene su ukupno 124 tone papira.

Na jubilarnoj 20. Vjeronaučnoj olimpijadi i završnici održanoj u subotu 23. siječnja 2016. u OŠ Bijaći sudjelovalo je 110 učenika i više mentora kojima se, uz pozdrave dobrodošlice ravnateljice Jadranke Šošić, pridružio i župnik Kaštel Novog don Darijo Čorić te don Josip Periš, predstojnik Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije.

O povijesti natjecanja govorio je vjeroučitelj Mario Žuvela koji je priredio prigodnu prezentaciju, a uz pomoć učitelja Maria Radunića i izložbu fotografija te natjecateljske igre. Svečani jubilej podržali su i ravnatelji kaštelanskih škola i ustanova, predstavnici grada Kaštela – pročelnica za društvene djelatnosti Sandra Zokić i predsjednik gradskog vijeća Kaštela Denis Ivanović, kao i viša savjetnica za vjeronauk  u Agenciji za odgoj i obrazovanje - Sabina Marunčić. Nazočne su pjesmom razveselile sestre Botić okupljene u VIS Anđeli, a program je nadahnuto vodio Ivan Darko Rapić.

Na kraju su svi pobjednici dobili priznanja, a svi zaslužni za uspjeh i organizaciju projekta Vjeronaučne olimpijade prigodne zahvalnice.

Ravnateljica je u obraćanju djeci, mentorima i gostima navela kako se nada da je ovo tek prvih 20 Vjeronaučnih olimpijada posredstvom kojih će vjeroučenici stečene duhovne vrednote ponijeti u daljnji život.

Don Josip Periš, predstojnik Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije zamolio je ravnateljicu da se u Osnovnoj školi Bijaći u Kaštel Novom održi Vjeronaučna olimpijada za Splitsko-makarsku nadbiskupiju sljedeće 2017. godine te su nazočni, pristanak ravnateljice, popratili gromoglasnim pljeskom.