Ukupno: 719212
Predstavnici OŠ Bijaći iz Kaštel Novog u sklopu projekta ACES VRIJEDNO NAŠEG TRUDA boravili u uzvratnom posjetu u Makedoniji
Autor: Sanja Mikelić, 14. 3. 2016.

U sklopu projekta ACES (Academy of Central European Schools) Osnovna škola Bijaći iz Kaštel Novog bila je u studenome 2015. domaćin djeci iz Makedonije, učenicima Osnovne škole Goce Delčev te njihovim učiteljima i ravnateljici Liljani Kostovskoj.

Nedavno su od 06. – 11. ožujka 2016. u uzvratnom posjetu u Makedoniji bili učenici OŠ Bijaći u pratnji ravnateljice Jadranke Šošić i članova projektnog tima Sanje Mikelić, Mirele Carev Žnidarec i Ante Županovića...

ACES je mreža škola srednje Europe kojoj je cilj poticati mlade ljude i nastavnike na  međunarodnu suradnju i razmjenu znanja. ACES potiče inovativne načine učenja koji pridonose procesu europske integracije.

Ideja projekta ACES je da kroz aktivno sudjelovanje u dijalogu i razmjeni s vršnjacima iz inozemstva, mladi razvijaju prijateljstvo preko granica i upoznaju različite poglede na svijet i načine razmišljanja. Osim poticanja interkulturalnog učenja i podizanja svijesti o globalnim odnosima, od velike važnosti je i usvajanje Europskog koncepta (European concepts) kako bi se oblikovalo europsko građanstvo i zajednička vizija za budućnost Europe.

Ovaj projektni ciklus pod nazivom Worthy of our efforts (Vrijedno našeg truda) realizirao se u ovoj nastavnoj godini 2015./2016. u partnerstvu s makedonskom školom. Unutar projekta koji se temelji na vrijednostima volonterstva, učenja i stjecanja novih znanja i vrijednosti, provele su se mnogobrojne aktivnosti koje su uključile, među ostalim, posjete učenika partnerskoj školi, različite radionice, druženje te stjecanje novih znanja, iskustava i mnogo novih prijateljstava.

Pažnja projekta usmjerena je na međugeneracijsku solidarnost i interkulturalnu suradnju. Ono što se željelo postići je razvoj svijesti među učenicima - za pomoć, njegu i potporu starijim osobama.

Novo doba, brz tehnološki razvoj, digitalizacija, stalne promjene oblika i načina komunikacije povećavaju opasnost od isključivanja starijih osoba iz javnog i društvenog života. Ovakav razvoj istodobno pridonosi gubitku tradicionalnih vrijednosti među mladima.

U sklopu uzvratnog posjeta predstavnika OŠ Bijaći, OU Goce Delčev iz Mogile u Makedoniji, učenici i učitelji sudjelovali su u edukativnim i informatičkim radionicama, upoznali su ljepote makedonskog krajolika te stekli lijepa prijateljstva. U projektu koji promovira međugeneracijsku solidarnost, učenici su pod mentorstvom starijih osoba učili skoro zaboravljene vještine poput pletenja, dok su učenici svojim starijim mentorima pokušali približiti dio informatičke pismenosti u kojoj oni odrastaju. Dobit je, svakako, obostrana.

Uz edukativni sadržaj, izletima u Ohrid, Sv. Naum i Kruševo te razgledavanjem Mogile i Bitole učenici su upoznali ljepote, tradiciju i gastronomiju Makedonije.

Uz srdačnost i velikodušnost domaćina, u tijeku posjeta Makedoniji održan je i prijem kod g. Steve Pivkovskog, načelnika općine Mogila, kao i kod počasnog hrvatskog konzula u Bitoli g. Branka Maretića.

Ravnateljica OŠ Bijaći Jadranka Šošić od srca je zahvalili makedonskim domaćinima te navela da su se svi osjećali kao da je Bitola njihov roden kraj te je izrazila nadu da će se ovo prijateljstvo i suradnja nastaviti i  u novim projektima.

Dojmovi i stvorena prijateljstva će sa sigurnošću ostati trajni o čemu svjedoče i neke izjave učenika OŠ Bijaći i OU Goce Delčev:

- Ovaj je projekt nešto najbolje što se moglo dogoditi. Stvorila sam nova prijateljstva i naučila nešto o Makedoniji. Super!!!  - Ema Jelača, OŠ Bijaći

- … zabavno i savršeno. - Maja Avtarovska, OU Goce Delčev

- … najbolje što se napravilo i održalo u OŠ Bijaći. Upoznali smo prijatelje, družili se i imali najljepše trenutke. - Olivia Strizić, OŠ Bijaći.