Ukupno: 719158
Državni LiDraNo 2016.
Autor: Ivanica Debak Banović, 6. 4. 2016.

Državni LiDraNo 2016., smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva, održan je drugi put za redom u Šibeniku od 4. do 6. travnja. Ova godina obilježena je posebnim obljetnicima. Dok grad domaćin slavi 950. godina od spomena svog imena, LiDraNo, kao i naš školski projekt ČAkavska večer, slavi svoj 25. rođendan.  LiDraNovci su proveli tri nezaboravna dana u prekrasnom hotelsku naselju Solaris nadomak Šibenika gdje su predstavili svoje izvrsne uratke, razmijenili iskustva, dobili korisne savjete za budući rad, a iznad svega stekli nova poznanstva...

Stari znanci

I ovu godinu boje naše škole branio je tiskani školski list Kapljice. Njega su predstavile Paula Pavlović, učenica 8. d razreda i mentorica Ivanica Debak, učiteljica hrvatskog jezika. Na smotru je Državno povjerenstvo u sastavu: Anita Šojat, učiteljica - članica središnjeg odbora, dr.sc. Srećko Listeš, predstavnik AZOO i Mija Pavliša, urednica T-portala,  pozvalo najboljih 11 tiskanih i 4 digitalna školska lista. Kriterij po kojima su listovi zaslužili biti predstavljeni u samoj završnici smotre su: naslovnica/zadnja stranica, raznovrsnost novinarskih vrsta, kvaliteta, oprema, koncipiranje, rubriciranje, tema broja, jezik i stil te dizajn.  Trideset treći broj Kapljica zadovoljio je spomenute kriterije i dobio brojne pohvale posebice što se tiče koncipiranja i rubriciranja lista, prijeloma stranica te veselog dizajna za što je zaslužno cijelo Uredništvo lista.  Naravno, dobili smo i pokoju smjernicu za nastavak budućeg rada kako bismo i dogodine konkurirali sve većem broju školskih listova, posebno onih digitalnih. Povjerenstvo je pohvalilo i napredak našeg digitalnog školskog lista koji je, također,  bio predložen za državnu razinu smotre naglasivši kako smo jedina predložena škola koja se može pohvaliti objema verzijama svog lista.

Pao i intervju

S obzirom na brojne pohvale koje je naš list dobio Sandra Maričić, novinarska Hrvatskog radija, intervjuirala je našu Paulu i još dvije urednice školskih listova za emisiju Stigla je pošta. Riječ je o emisiji koju uz novinare Hrvatskoga radija stvaraju i mali novinari - učenici osnovnih i srednjih škola koji se javljaju u emisiju svojim vijestima i prilozima iz svojih škola, a spomenuta  bi se trebala emitirati 6. svibnja.

Trajne uspomene

Iako je raspored programa bio zgusnut, naši predstavnici su, u društvu ostalih predstavnika Splitsko-dalmatinske županije,  uspjeli posjetiti grad Šibenik, njegove povijesne i kulturne znamenitosti, uživati u ponudi hotelskog naselja stvorivši tako trajne uspomene na jedno lijepo druženje. Iako nam je rastanak teško pao, u glavi su se već rojile neke nove ideje za sljedeći LiDraNo koji željno iščekujemo!

…. I čime se god bavili kad odrastete, nemojte zaboraviti taj užitak stvaranja i gledanja drugih kako stvaraju i dijele s vama svoja razmišljanja, svoje nedoumice i svoju sreću!

( iz uvodnika ovogodišnjeg Zbornika )