Ukupno: 719305
Narječja su naše bogatstvo….
Autor: Ivanica Debak Banović, 23. 4. 2016.

U povodu višednevnog obilježavanja jubilarne 25. ČAkavske večeri  …Volin ČA volin…  i 515. obljetnice nastanka Judite, prve knjige na čakavskom narječju i hrvatskom jeziku uopće, održan je Stručni skup ČAkavsko narječje čiji je domaćin naša škola,  a organizator  Agencija za odgoj i obrazovanje. Kolika je zainteresiranost za navedenu tematiku najbolje svjedoči brojka od 120  prijavljenih učitelja hrvatskog jezika i razredne nastave. Skup se održao u renesansnom dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću  simboličnog 22. travnja kad obilježavamo  Dan hrvatske knjige...

Program je započeo pozdravnim govorom  dr. sc. Srećka Listeša, višeg savjetnika Agencije za odgoj i obrazovanje, koji se našoj školi zahvalio na potaknutoj suradnji i gostoljubivom domaćinstvu. Skupu se obratila i Jadranka Šošić, ravnateljica škole domaćina,  koja je naglasila važnost očuvanja drage nam čakavštine jer time čuvamo i vlastiti identitet. Nazočne je upoznala s brojnim aktivnostima koje OŠ Bijaći godinama provodi kako čakavština ne bi posve nestala te je pozvala sve nazočne da i oni, shodno mogućnostima i željama, ulože određeni trud kako i njihovi zavičajni govori ne bi pali u zaborav.

Da naša škola ostvaruje izvrsnu suradnju s lokalnom zajednicom vidljivo je i iz obraćanja Milija Novaka, kaštelanskog dogradonačelnika, koji je pohvalio nastojanja i trud naše škole te izrazio i buduću potporu ovakvim i sličnim projektima.

Kako danas zvuči kaštelanska čakavština čuli smo od Ivana Milana, učenika 8. a razreda naše škole, koji je kazivao pjesmu svoga učitelja Maria Radunića, Kaluncini moga ditinstva.

Središnji dio skupa započeo je predavanjem akademika  prof. dr. sc. Josipa Lisca sa Sveučilišta u Zadru na temu Čakavština u hrvatskom jeziku i kulturi kojim  je podsjetio na  tijek pojavnosti čakavštine od samih početaka pismenosti do suvremenih dana.

Nakon kratke stanke i predaha svoje predavanje na temu Podjela čakavštine na dijalekte održala je doc. dr.sc. Marijana Tomelić-Ćurlin sa Sveučilišta u Splitu koja se osvrnula na temeljna obilježja čakavskog narječja i njegovih dijalekata.

Posljednje predavanje odnosilo se na temu Romanizmi u čakavštini  čime  je doc. dr. sc. Marijana Fabijanić podsjetila na usku povezanost čakavskih govora i talijanskog jezika.

Ovakvi i slični skupovi trajni su podsjetnici kako je obveza i dužnost svima, a posebno nama učiteljima,  njegovati lokalne idiome te čuvati kulturnu baštinu jer to dugujemo ako ne sebi, onda svakako svim budućim naraštajima.

Narod se pozna po jeziku, kao ptica po glasu.

(Stjepan Radić)