PROSINAC - MJESEC REAFIRMACIJE ČOVJEČNOSTI
Autor: Rajka Šore, 21. 12. 2016.

U sklopu realizacije Program prevencije vršnjačkog nasilja i Programa prevencije ovisnosti provedene su brojne aktivnosti. Mjesec borbe protiv ovisnosti ( 15.11. – 15.12.) obilježen je provedbom tematskih radionica u drugim, četvrtim, petim i sedmim razredima. Osim rada u radionicama, postavljen je i plakat o sredstvima ovisnosti kako bi se učenike, učitelje i roditelje informiralo o sredstvima ovisnostima uključujući i moderne ovisnosti (Internet, računalne igrice, kocka i klađenje)...

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a (1.12.) obilježen je, također, prigodnim plakatom kako bi se skrenula pozornost na pojavnost i širenje ove bolesti kod nas i u svijetu.

U prosincu je obilježen i Međunarodni dan osoba s invaliditetom (3.12.). Osim prigodnog plakata, organiziran je posjet osoba iz Udruge tjelesnih invalida grada Kaštela. Neposredni kontakt s osobama s invaliditetom najbolji je način rušenja barijera i formiranje svijesti o invalidnoj osobi kao punopravnom članu društva. Ovakav model djelovanja utemeljen je na sustavu primjene ljudskih prava, a u potpunosti odbacuje poistovjećivanje osobe s invaliditetom s ulogom pacijenta potrebnog zdravstvene ili neke druge skrbi. Naglasak je, naprotiv, na sposobnostima osobe koja će, nakon što društvo ukloni postojeće prepreke, ostvariti svoj potpuni razvoj. O kvaliteti suradnje s Udrugom tjelesnih invalida našeg grada svjedoči i prodajna izložba koja se u našoj školi organizira u Božićno vrijeme.

Obilježen je i Međunarodni dan ljudskih prava (10.12.) prigodnim plakatom te tako potaknuli reafirmaciju naše čovječnosti i podsjetili se kako gdjegod se nalazili možemo nešto učiniti u obranu nečijih prava. Općom deklaracijom o ljudskim pravima iz 1948. prvi put se u povijesti čovječanstva zajamčilo pravo svim ljudima na „život, slobodu i sigurnost – bez ikakvih razlika“. Svijest o nužnosti poštivanja tih neotuđivih prava trajna je inspiracija svima koji sudjeluju u izgradnji boljeg svijeta, škole kao sigurnog mjesta za svako dijete. Upravo s tim ciljem obilježen je i Međunarodni dan solidarnosti (20.12.). Međunarodni dan solidarnosti ustanovile su Ujedinjene nacije osvjedočene da se jedino solidarnošću može nositi sa izazovima današnjeg svijeta kao što su ratovi, glad, epidemije i terorizam. Na taj dan održano je Vijeće učenika na kojem je prezentiran film o djelovanju Unicef-a, prezentirane fotografije dječjih soba iz cijeloga svijeta, oslikan njihov način život, potencijalne mogućnosti i interesi. Unicef-ovom himnom Ne rugaj se zaključen je rad Vijeća učenika s jasnim porukama ljubavi i brige koje su jedine garancija miru, sigurnosti i sreći.

Da je sreća u darivanju, svjedoče i naši učenici koji u sklopu projekta Škole za Afriku prikupljaju novac za unaprjeđenje obrazovanja djece u Burkina Fasu. U mjesecu darivanja, učenici su se s puno radosti odrekli svojih sitnih užitaka u korist svojih dalekih prijatelja.