2018-10-18 16:35:00

11. SMOTRA TURISTIČKE KULTURE

Od 12. do 14. listopada 2018. godine održana je 11. Smotra Turističe kulture na otoku Hvaru, u istoimenom mjestu, u organizaciji Ureda državne uprave Splitsko – dalmatinske  županije, Udruge Prokultura – Opservatorij kulturnih politika, Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske i OŠ Hvar. Cilj ovog projekta, uz koordinaciju dr. sc. Nansi  Ivanišević, je potaknuti učenike da metodama istraživačkog rada usvajaju nova znanja o kulturnoj, umjetničkoj i prirodnoj baštini te njenoj ulozi u razvoju i afirmaciji svog zavičaja i domovine...

Tema ovogodišnjeg natječaja je Zlatna formula hrvatskog jezika ČA – KAJ – ŠTO. Povjerenstvo sastavljeno od stručnjaka za obrazovanje, kulturu i turizam odabralo je najupečatljivije uratke. Među pet odabranih srednjoškolskih radova i pet odabranih osnovnoškolskih radova, našao se i rad naše škole pod nazivom Miljenko i Dobrila. Uz naše prošlogodišnje osmaše: Ivana Vujevu i Doru Vušković, na Smotri su sudjelovale i učenice 7. b razreda Lucia Pera i Doris Kurtović u pratnji svoje mentorice Marijane Eterović Faraunić te ravnateljice Jadranke Šošić. Pričom o Miljenku i Dobrili naši učenici su nastojali predstaviti  čakavsko narječje, ali  i  svoju školu  u kojoj se već dugi niz godina provode brojne aktivnosti kako bi se očuvala čakavica.

Smotra je započela svečanim otvaranjem 12. listopada u zgradi Arsenala u kojoj su sljedeći dan predstavljeni nagrađeni radovi kroz učeničke prezentacije. Učenici nagrađenih radova koji su došli iz svih dijelova Hrvatske ( Legrad, Ivanec, Marinci, Zagreb, Vela Luka, Pazin, Pula, Otočac, Kaštel Novi)potrudili su se što zanimljivije predstaviti svoje radove pa je tako SŠ Vela Luka tijekom prezentacije napravila i on – line kviz u poznavanju čakavskih izraza, a najuspješnija natjecateljica je bila naša ravnateljica koja je za nagradu dobila simboličan paketić tradicionalnih korčulanskih kolača.  Nakon uspješnog prezentiranja svojih radova učenici su  zajedno sa svojim mentorima postavili štandove sa suvenirima, kolačima, raznim likerima te različitim kreativni uratcima kako bi što ljepše i autentičnije predstavili svoj zavičaj, što je plijenilo pažnju kako mještana, tako i brojnih stranih turista.

Tijekom trodnevnog boravka na Hvaru organizirano je razgledavanje Hvarskog kazališta koje je ujedno najstarije pučko kazalište u Europi, a trenutno se restaurira. Iznimno je  zadovoljstvo bilo pogledati  predstavu Ribanje i ribarsko prigovaranje koju su izveli glumci – amateri na arhaičnom hvarskom narječju u režiji Marina Carića.

Manifestacija je zatvorena uz okrugli stol na temu Jezik u službi očuvanja baštine i razvoja turizma, dodjelu zahvalnica sudionicima  te diploma Škola prijatelj baštine i turizma.

Boravak na Hvaru je bio poučan i zabavan, a sam povratak u Split nam uistinu nije bio dosadan budući smo na brodu sreli našeg dragog i uvijek dobro raspoloženog kolegu Ivana Franića.


Osnovna škola "Bijaći" Kaštel-Novi