2018-12-03 14:53:00

3. 12. dan osoba s invaliditetom

Povijest Međunarodnog dana osoba s invaliditetom potječe iz 1956. godine kada je u rudniku ugljena Bois du Casier u Belgiji planuo požar u kojem su stradala 262 rudara. Ta se tragedija pamti kao rudarska nesreća s najvećim brojem ljudskih žrtava u nekom rudniku ugljena. U spomen na taj događaj određeno je i obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koje ima za cilj postizanje boljeg razumijevanja problema invaliditeta u široj društvenoj zajednici te ostvarenja svih prava koje osobe s invaliditetom imaju, kao i njihove potpune uključenosti u društvo u kojem žive...

Glavna skupština Ujedinjenih naroda je na zajedničkoj sjednici, održanoj 1992. godine, usvojila rezoluciju da se 3. prosinca svake godine obilježava Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Primarna svrha obilježavanja ovog dana je poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom kroz podizanje svijesti o njihovim svakodnevnim problemima te nejednakim pravima i uvjetima za život.

Republika Hrvatska provodi različite programe u suradnji s mnogim civilnim udrugama kako bi se stvorile mogućnosti za aktivno uključivanje osoba s invaliditetom te smanjila njihova socijalna isključenost. Hrvatska je treća zemlja u svijetu koja je ratificirala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom  što ukazuje na spremnost i potrebu hrvatskog društva da osigura jednake mogućnosti za ovu posebice ranjivu populaciju.

U Hrvatskoj više od pola milijuna građana ili 11 posto stanovništva ima neki oblik invaliditeta.

Osoba koja ima neko oštećenje, ne znači da nije sposobna za rad nego da će aktivnosti obavljati na drukčiji način ako joj društvo to omogući i osigura potporu koja će nadomjestiti njezine nedostatke..

Hrvatska javnost još nije potpuno prihvatila stajalište da osobe s invaliditetom nisu osobe s posebnim potrebama jer su potrebe za obrazovanjem, radom ili neovisnim životom zajedničke svim ljudima.

Ovaj se dan diljem svijeta obilježava na različite načine, od likovnih izložbi promicanja umjetničkih djela osoba s invaliditetom do prosvjeda kojima se želi ukazati na teškoće u svakodnevnom životu osobama s invaliditetom.


Osnovna škola "Bijaći" Kaštel-Novi