2014-09-16 14:27:00

Stigla dobra vijest, ozonski omotač se obnavlja

Stigla dobra vijest, ozonski omotač se obnavlja. Dobre vijesti možemo zahvaliti globalnoj akciji, to jest Protokolu iz Montreala iz 1987. godine kojim je zabranjena upotreba kemikalija koje štete ozonskom sloj.

Ozonski sloj pokazuje prve znakove oporavka nakon godina trošenja.

Ozon nas štiti od Sunčevih zraka koje izazivaju rak, a UN-ov Ekološki program (UNEP) ističe da će protokol do 2030. godine spriječiti 2 milijuna slučaja raka kože na godinu.

U izvještaju se također navodi da je rupa u sloju iznad Antarktike prestala rasti svake godine, iako će proći oko deset godina prije no što se počne smanjivati.

– Međunarodna akcija oko ozonskog sloja je velika ekološka priča o uspjehu... Ovo bi nas trebalo potaknuti da pokažemo istu razinu hitnosti i jedinstva da se pozabavimo još većim izazovom klimatskih promjena

Što je ozonski sloj?

Ozonski sloj je tanak i nevidljiv sloj koji poput štita natkriva Zemlju i štiti nas od štetnog UV zračenja. Sastoji se od molekula ozona koje zajedno tvore zaštitnu mrežu koja blokira većinu štetnog sunčevog zračenja.

Ozonski sloj nalazi se visoko na nebu, u dijelu atmosfere koji nazivamo stratosferom. Upravo tamo, između 10 i 50 kilometara iznad nas, nalazi se ozonski sloj, ključan za održanje života na Zemlji. Tu se događaju prirodne reakcije stvaranja i rastvaranja ozona koje održavaju stalnu količinu ozona u stratosferi.


Osnovna škola "Bijaći" Kaštel-Novi