2017-03-02 18:47:00

Bijaćki osmaši u Vukovaru

Unutar organizacijskog programa Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva branitelja, osmaši naše škole su boravili u Vukovaru od 26. do 28. veljače 2017. godine gdje nam je domaćin bila javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar...

Javna ustanova povezuje sve memorijalne objekte u Vukovaru: spomenik na Trgu žrtava Ovčare, spomen-obilježje mjesta masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata na Ovčari, Spomen-dom Ovčara, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, hangar „Velepromet“, Dom ratnika Lužac, Križ na Lušcu, Središnji križ, spomen-obilježje „Bogdanovci“, spomen-obilježje „Kukuruzni put“, spomen-obilježje „Sotin-Skendra“, spomenik „12 redarstvenika“, spomen-obilježje masovne grobnice „Nova ulica“, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Većinu njih naši su učenici posjetili i upoznali se s njihovom pričom.

U pratnji razrednica svojih razreda: Ane Gotovac, Danice Ćubić, Katarine Cvitković i Dragice Đapić te učitelja povijesti Sebastijana Troskota i Petra Perića učenici su nakon zanimljivog i veselog putovanja stigli u Vukovar. Tijekom putovanja mogli su se upoznati s dijelom geografskih obilježja naše Domovine. Smjestili smo se u novouređeni hostel u sklopu bivše vojarne. Boravak učenika u spavaonicama sa dvadeset i više kreveta za njih je bio novo i vrlo uzbudljivo iskustvo.

Prvog radnog dana učenici su imali dva predavanja o Domovinskom ratu i bitci za Vukovar uz zanimljive prezentacije. Osim upoznavanja sa sadržajima izvanučioničke nastave povijesti – Postanak i razvoj samostalne Hrvatske, učenici su imali prilike upoznati se sa postavom suvremenog Muzeja Vučedolske kulture i povijesnom jezgrom grada Vukovara. Nakon slobodnog vremena, učenici su navečer u pratnji učitelja imali i organiziranu disko večer.

Nakon što su učenici „odspavali“ drugu večer pod „budnim“ očima svojih učiteljica i učitelja, drugog radnog dana su se upoznali sa kulturno-povijesnom baštinom istočne Slavonije i Srijema te su posjetili i razgledali postav Muzeja grada Vukovara u dvorcu Eltz, a zatim mjesta koja su simbolizirala otpor, prkos, ponos i moral u Domovinskom ratu poput Trpinjske ceste, Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje, Ovčaru, vodotoranj... Zatim je uslijedilo razgledavanje vojarne te vojne tehnike i opreme korištene za vrijeme trajanja bitke za Vukovar i uopće u Domovinskom ratu. Posebnu pažnju učenicima je privuklo korisno predavanje o minsko-eksplozivnim sredstvima i posljedicama ranjavanja. Učenici su imali priliku i vidjeti rekonstrukciju srbijanskih koncentracijskih logora. Nakon ručka, uputili smo se u rodnu kuću nobelovca Lavoslava Ružičke gdje je organizirana Škola mira te je nakon vrlo važnog izlaganja o važnosti mira i žrtvovanju za mir uz poticanje na razvoj nacionalnog identiteta, održano kviz natjecanje o sadržajima o kojima su učenici učili prethodna dva dana. Predstavnici naše škole Josip Čavka i Ivan Sakal osvojili su drugo mjesto uz neprestano energično bodrenje naših navijača.

Potom smo se uputili i sretno stigli u Kaštela uz velike dojmove, ojačan ponos i dodatno osvještene vrijednosti koje nam je ostavio Domovinski rat i njegov simbol – Vukovar.


Osnovna škola "Bijaći" Kaštel-Novi