Ukupno: 719762
OŠ "Bijaći" otvorit će se uoči blagdana
Autor: Administrator , 8. 11. 2013.

Premda se najavljivalo kako će se nova osnovna škola izgrađena u Kaštel Novom otvoriti dva, najkasnije tri tjedna od početka ove školske godine, te kako će se u međuvremenu otkloniti određeni nedostaci koji su evidentirani prilikom prvoga tehničkog pregleda koji je obavljen 26. srpnja, učenici Osnovne škole “Bijaći”, po svemu sudeći, u novu školsku zgradu neće se useliti prije početka drugoga polugodišta. Razlog? Još se čeka na izdavanje uporabne dozvole...

Kako nam je kazao županijski pročelnik za školstvo prof. Zdravko Omrčen, u međuvremenu je obavljen drugi tehnički pregled škole, otklonjen je veći dio onih nedostataka koji su uočeni tijekom prvoga, a čeka se još suglasnost za protupožarnu zaštitu.

- Čim se škola očisti, a to će se dogoditi za koji dan, kreće se s njenim opremanjem i postavljanjem namještaja koji je već stigao u prostor škole. Plan nam je, što smo dogovorili i s ravnateljicom škole Jadrankom Šošić, da školu svečano otvorimo pred nadolazeće blagdane, a da djeca u nju budu smještena na početku drugog polugodišta - kazao je Omrčen, vjerujući kako će naposljetku svi biti zadovoljni i sretni kada se vidi kakav su objekat Kaštela dobila za osnovno školstvo.

Spremni za preseljenje

Iz Grada Kaštela, koji je nadležan za izdavanje uporabne dozvole, nakon koje će i povjerenstvo nadležnog ministarstva obići školu, kažu nam kako će sve biti riješeno do roka za kada se planira otvaranje objekta.

- Pristupna cesta koju smo gradili već je završena. Vjerujem kako ćemo u nadležni gradski odjel ovih dana dobiti suglasnosti i za protupožarnu zašitu, a prema mojim informacijama sve drugo je otklonjeno. Neće biti prepreka niti ikakvih problema da izdamo uporabnu dozvolu i prije negoli je planirano otvaranje škole, kako bi djeca u drugom polugodištu mogla u nove školske klupe - izjavio nam je gradonačelnik Ivan Udovičić.

Podsjetimo, uređenje pristupne prometnice za školu, koje je naručio Grad Kaštela, obuhvaćalo je rušenje ogradnih zidova rubnih parcela sa zapadne strane zahvata i izvedbu pješačkog prolaza, te obnovu horizontalne i vertikalne prometne signalizacije.

Uređenje ulice na sjevernom dijelu prema groblju, Grad će obaviti sljedeće godine, jer iako je u proračunu osiguran novac, potrebno je provesti javni natječaj, budući da se radi o većem građevinskom zahvatu. Kako za zakonsku provedbu natječaja treba i određeno vrijeme, nadležni se nadaju da će se s rekonstrukcijom započeti već u prvom dijelu sljedeće godine. Iako se govorilo kako, zbog činjenice da nije dovršena izgradnja dvorane, škola još neće otvoriti vrata učenicima, u Županijskom odjelu za školstvo takvu mogućnost odbacuju.

- Projekt škole i dvorane je odvojen, a često spominjani sustav grijanja završen je s projektom školske zgrade. Gradilište dvorane odvojeno je i osigurano, a uporabna dozvola za školu neće biti upitna i bez spomenute dvorane - kazao je Omrčen.

Ravnateljica OŠ “Bijaći” Jadranka Šošić kazala nam je kako su u školi već prije početka nastave u rujnu imali organizira plan rada i raspored učionica, kako u jednoj, tako i u drugoj školskoj zgradi.

- Vjerujemo kako će se svi radovi i dozvole izdati što prije, a mi smo u školi spremni. Da nam sutra kažu kako možemo seliti, bilo bi svečano, jer već imamo i program za otvaranje i useljenje u novu školsku zgradu - kazala je Šošić.

Jakov Žarko, Slobodna Dalmacija

Izvor: Slobodna Dalmacija