Ukupno: 719757
SUSRET RIČI u Đakovu – srcu Slavonije
Autor: Ivana Lukas Bartulović, 12. 9. 2016.

Obilježavanje jubilarne 25. ČAkavske večeri Osnovne škole Bijaći ispunjeno je nizom aktivnosti tijekom protekle školske godine.

Završnica se dogodila na SUSRETU RIČI u Đakovu  (8. - 10. rujna 2016.) kada je, zahvaljujući inicijativi u kojoj je sudjelovala i novinarka Portala grada Kaštela Dijana Putnik te pozivu prof. Mirka Ćurića, dogradonačelnika grada Đakova i ravnatelja Srednje strukovne škole Antuna Horvata, ''ČAkavica otputovala u srce Slavonije''.

...

U Đakovu su 'ČAkavsku rič' predstavili učenici 2.d (Ana Djirlić, Nikolina Čajić, Ana Milan i Marija Krajina) i 6.d razreda OŠ Bijaći (Josip Cinotti, Lolita Lana Ivaković, Nina Sučić, Ivana Marinović i Petra Baričević) te srednjoškolac Ivan Milan, bivši osmaš OŠ Bijaći, a 'šokačku rič' - učenici Srednje strukovne škole Antuna Horvata iz Đakova.

Bijaćki učenici su u posjeti domaćinskoj školi priredili program koji su naizmjenično izveli s domaćinima.

Nakon obraćanja ravnatelja - domaćina prof. Mirka Ćurića, ravnateljica OŠ Bijaći prof. Jadranka Šošić pozdravila je domaćine, zahvalila im na dobrodošlici i govorila o bogatstvu, raznovrsnosti  i ljepoti narječja naše domovine kao nematerijalne jezične i kulturne baštine.

U prvom dijelu druženja u knjižnici Srednje strukovne škole, domaćini su predstavili školski projekt Riči šokačke, a program su vodili slavonski učenici Ana Lasić i Marko Tremboš.

Nakon toga goste iz Bijaća oduševili su šokački gosti, izvorni govornici - Marija Grizak iz Đakova, poznata kao Snaš' Kata, i Vlado Matoković iz Selaca Đakovačkih koji su nam približili stare slavonske običaje, nošnje, nakit i 'riči'.

Bijaći su predstavili ČAkavsku rič u reportaži učiteljice savjetnice razredne nastave Ivane Lukas Bartulović  "ČA smo sve činili" koja je nastala povodom 25  godina održavanja ČAkavskih večeri.

Potom je održana zajednička radionica za učenike obje škole pod vodstvom odgojiteljice savjetnice Zvjezdane Čagalj s ciljem uvažavanja i poštivanja različitosti te jačanja zajedništva.

Središnji dio programa – svečana akademija, odvio se u đakovačkom Hrvatskom domu u kojemu je, nakon uvodnog dijela škole domaćina i pozdrava ravnatelja, dobrodošlicu zaželjela i Katica Bošnjaković, predsjednica Udruge Šokaca Đakovštine te je potom  prikazan film o Kaštelima.

Ravnateljica OŠ Bijaći prof. Jadranka Šošić predstavila je sve aktivnosti kojima smo obilježili ovaj jubilej počevši od snimanja milenijske fotografije u obliku slova ČA (s brojkom 25 umjesto kvačice), a u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje proveden je natječaj ČA u versin, riči i pinelu, stručni skup na temu ČAkavskog narječja i ČAkavske radionice, spomenula je i Večer retrospektive ČA smo sve činili, završnu 25. ČAkavsku večer ...volin ČA volin...,  6. susret Dica i ČAkavica koji je održan u svibnju u Hvaru na otoku Hvaru.

Predstavljanjem 'ČAkavske riči' u Đakovu zaokružen je planirani program obilježavanja ovoga značajnog jubileja - četvrtstoljetnog njegovanja ČAkavice u Osnovnoj školi Bijaći.

Ravnateljica je zahvalila domaćinima i izrazila zadovoljstvo prijemom te ukazala na važnost očuvanja hrvatskih dijalekata nadajući se da će ova suradnja zeleno-modre brazde započeta kroz Susret riči, odnosno, ljepotu i raznolikost hrvatskog jezika, postati tradicionalna čemu se nadaju nastavnici i ravnatelj škole domaćina prof. Mirko Ćurić.

Nakon toga uslijedio je program bijaćkih učenika pod vodstvom učiteljice Ivane Lukas Bartulović u kojem su spletom recitacija, monologa, nagrađivanih literarnih radova na čakavici i pjesama Bijaćkih slavuja pod vodstvom prof. glazbene kulture i glazbenika Ivana Cinottija čakavski učenici pokazali bogatstvo domaće 'riči'.

Prof. Ivan Cinotti otpjevao je i svoju  pjesmu ''Srdela blues'' posvećenu srdeli koja je kroz vjekove bila hraniteljica u našem zavičaju, a kojoj je posvećen i školski projekt.

Na kraju se predstavila i pjesnikinja Zvjezdana Čagalj koja je kazivanjem svojih pjesama, također, s nama donijela i dio Dalmacije. Svečani večernji program vodila je naša učenica Nina Sučić.

Tijekom dalmatinsko-slavonskog druženja, domaćini su nam pokazali zanimljivosti i ljepote svoga grada: đakovačku katedralu, Spomen-muzej biskupa Josipa Jurja Strossmayera, pastuharnu - državnu ergelu lipicanaca, grob Luke Botića i staro židovsko groblje, Spomen galeriju Ivana Meštrovića u Vrpolju i druge ljepote slavonskoga kraja.

Ovaj susret čakavskih i šokačkih 'riči' dodatno će učvrstiti suradnju Kaštela i Đakova, gradova trajno povezanih stihovima osnivača hrvatskog romantičnog epa Luke Botića.

Srdačnu dobrodošlicu i gostoprimstvo u kojem smo uživali, ostavit će trajan pečat u sjećanjima i uspomenama na drage domaćine iz Slavonije.