Tražilica

Ukupno: 721951
Europen Schools for Sustainable Development – završna projektna mobilnost
Autor: Administrator , 10. 7. 2023.

Erasmus+ projekt European Schools for Sustainable Development završava 31. kolovoza ove godine. Trebao je završiti 31. listopada 2022. ali je mađarska NA na zahtjev koordinatora projekta odobrila produljenje za deset mjeseci. Uzrok tome je pandemija COVID-a 19 koja je na samom početku znatno otežala provedbu projektnih aktivnosti.

Završna mobilnost u Mađarskoj (Erasmus+ short-term staff training event) trebala je biti uvodna mobilnost te je spletom navedenih okolnosti postala završna.  Ona je bila svojevrsni tečaj-seminar-edukacija za učitelje te je održana pod nazivom Sustainability After Project Completion.  Osim edukacija, razmjene ideja i završnog dogovora oko plana pisanja završnog izvješća te dovršavanja aktivnosti koje su planirane projektom, obavljena je i interna diseminacija projektnih aktivnosti. Našu školu su predstavljali ravnateljica Jadranka Šošić, učiteljica Sanja Mikelić i učitelj koordinator Petar Perić . Isti sastav je bio i na prvoj projektnoj mobilnosti u Bodrumu u Turskoj 2021. godine te je na simboličan način krug zatvoren. U dobrom društvu, tijekom vožnje automobilom, vrijeme je brzo prolazilo. Susreli smo se sa starim prijateljima ponovno u Makóu, boraveći u Mađarskoj od 6. do 9. srpnja. Još jednom se potvrdilo da su ovi susreti više od aktivnosti koja se trebaju odraditi prema utvrđenom projektnom planu.

Prvi dan smo kroz razgovor, razmjenu ideja te primjera dobre prakse, evaluirali iskustva u protekle gotovo tri godine. Kao i drugi koordinatori, učitelj Petar Perić je kroz prezentaciju Croatia – our ESSD project – importants and resuts održao predavanje o iskustvu naše škole, tekovinama ovog projekta koje ostaju kao trajna vrijednost za učenike i učitelje koji su aktivno sudjelovali u projektnim aktivnostima, roditelje učenika koji su odlazili na mobilnosti i onih koji su bili obitelj domaćin. Sudjelovanje u Eko parlamentu, povezanost učenika i prirode kroz održivo očuvanje i vrednovanje prirodne baštine, što smo prikazali na primjeru razvoja poučne staze od sv. Marte do sv. Nofra, trebale bi biti aktivnosti u koji bi se uključivali budući naraštaji. Ravnateljica je prigodno uručila poklone koordinatoru i školi domaćinu te ostalim sudionicima. Tu se našla i slavljenička torta zbog uspješno odrađenih projektnih aktivnosti.

Učitelji su isti dan posjetili Segedin i prirodni park u kojem stanuju europski bivoli. Sutradan je bio tematski dan proveden u Budimpešti. Učitelji su sudjelovali na višesatnom zanimljivom predavanju specijalistice i znanstvenice u području održivog razvoja gospođe Diáne Ürge-Vorsatz. Nakon zajedničkog ručka uslijedila je šetnja središtem grada u blizini zgrade parlamenta te vožnja Dunavom uz upoznavanje s održivim projektima u Budimpešti. Istu večer stigli smo u poznato ljetovalište na Blatnom jezeru (mađ. Balaton) Fonyód ali vremena za kupanje nije bilo a za nas s mora kupanje ni baš primamljivo. Uz upoznavanje gradića u kojem smo proveli cijeli dan, učitelji su sudjelovali u završnoj radionici na kojoj su razgovarali o planovima za budućnost i sljedećim zadaćama koje treba odraditi kako bi se projekt uspješno okončao itd.  Nakon ceremonije dodjele certifikata uslijedio je najtužniji dio – službeni rastanak, pozdravi ali ne i zbogom.

Trajna vrijednost koja je ostala je uspostava prijateljstva i zaista dobrih odnosa sa školama partnerima, ravnateljima, koordinatorima i drugim učiteljima sudionicima projekta. Nadamo se ostvarivanju daljnje suradnje kroz različite projekte koji su postali i međunarodni (poput ČA  u versin, riči i pinelu) ili u nekom budućem Erasmus+ projektu.

Dragi prijatelji, bilo je zadovoljstvo upoznati vas i surađivati s vama i to u području bez kojeg nema održive budućnosti!

Petar Perić

Više o viđenom i doživljenom možete pogledati na fotografijama.